Sayna Soleimanpour

Sayna Soleimanpour son dönemde yakışıklı oyuncu Uraz Kaygılaroğlu ile birlikteliğiyle gündeme gelen isim olmuştur. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Sayna Soleimanpour Kimdir?

Sayna Soleimanpour fotoğraf sanatçısı, ressam. Fotoğraf çekmeye henüz 10 yaşında babasının hediye ettiği fotoğraf makinesiyle başlamıştır.

Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi (2010-2014) resim eğitimi almıştır. 2014 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’ne başlamıştır. 2019 yılında ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Fotoğraf Bölümü’ne geçiş yapmıştır.

Otoportre işleri ile dikkat çeken bir performans sanatçısıdır. Çalışmalarında kimliklerinin dışına çıkmayan Sayna, işlerinde genellikle figür temelli üretimlere yer vermektedir. Özellikle ışık ve renkleri kurgu içerisinde harmanlayarak kendi ütopik dünyasını yaratmaya çalışmaktadır.

Pandemi döneminde yarattığı #evdekal serisindeki çalışmalarında sokakların boş kalarak anlam değiştirmesi ve kadınlar için güvenli bir alan haline gelmesi fikri evini sokağa taşıdığı üretimler gerçekleştirmiştir. Bu serideki işlerinden olan The Guardian’ın Hafta Sonunun En İyi Fotoğrafları seçkisinde yer almıştır.

Yine o karantina döneminde Kadıköy sokaklarındaki otoportre işi ve Taksim’de İstiklal Caddesi’nde Edouard Manet’nin Kırda öğle yemeği resminden esinlenerek gerçekleştirdiği röprodüksiyon büyük ilgi görmüş ve beğeni toplamıştır.
Sayna Soleimanpour3 jpg
Başarılı sanatçının eserleri Mamut Art Project, Louvre Müzesi – The Exposure Photography Award sergisi ve X-ist gibi birçok farklı yerde sergilenmiştir. “Eğer bir gün ö-l-d-ü-r-ülürsem bu fotoğrafımı paylaşın” isimli eseri ile kadın cinayetlerine dikkat çekmiştir.

Sayna Soleimanpour Nereli?

Sayna Soleimanpor aslen İran Tebriz’lidir. Tebriz’de dünyaya gelmiştir.

Sayna Soleimanpour Kaç Yaşında?

Sayna Soleimanpour 28 yaşındadır. Doğum tarihi 1996, doğum yeri Tebriz.

2024 yılının başlarında yakışıklı oyuncu Uraz Kaygılaroğlu ile birliktemi? sevgilisimi? gibi sorular ile gündeme gelmiştir. Ancak bu konu hakkında herhangi bir net bilgiye ulaşılamamıştır.

Resmi instagram hesabı @saynarte ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz