Ayşe Erkmen

Ayşe Erkmen Ödüllü Heykeltraş ve Kurulum sanatçısı. Özellikle Almanya’da büyük dikkat çeken usta isim hakkında tüm detaylar! Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ayşe Erkmen Kimdir?

Ayşe Erkmen en önde gelen Türk sanatçılarından biri olarak tanınan görsel sanatçı, Heykeltraş ve Kurulum sanatçısı. Güncel sanatın uluslararası alanda önde gelen isimlerinden, dünyanın önemli müze ve sanat merkezlerinde eserleri sergilenen sanatçımızdır.

2002 yılında Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde 2 senede bir verilen Maria Sybilla Merian Ödülünü de kazanmıştır. 2020 yılında ise Ernst Franz Vogelmann Heykel Ödülü’ne layık görülen isim olmuştur.

Ayşe Erkmen Nereli?

Ayşe Erkmen aslen İstanbul doğumludur. Uzun süredir Berlin ve İstanbul’da yaşantısını sürdürmektedir. Dedesi Türk, anneanne tarafı ise Ermeni asıllıdır.

Ayşe Erkmen Kaç Yaşında?

Ayşe Erkmen 74 yaşındadır. Doğum tarihi 1949, doğum yer ise İstanbul.
ayse erkmen1
Belirli mekanlar, tarihler ve coğrafyalardan etkilenerek bulunduğu sosyal ve fiziksel ortamı çalışmalarının içine katmaktadır. Yeni formlar icat etmeyen Erkmen, mimari ve sosyal koşulları ve bağlamları dönüştürmektedir.

1998 ve 1999 yılları arasında Kassel Sanat Akademisi’nde Arnold Bode Profesörü.
2000 ve 2015 yılları arasında ise Kunstakademie Münster’de öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

2012 yılından bu yana Almanya, Berlin Akademie der Künste’nin üyesi’dir.

2011 senesinde Venedik Bienali 54. Uluslararası Sanat Sergisi’nde Plan B adlı çalışması ile ülkemizi temsil etmiştir. 2002’de Hessen Eyalet Hükümeti Bilim ve Sanat Bakanlığı Maria Sibylla Merian Ödülü’nü almıştır.

Ayşe Erkmen Eğitim Hayatı:

Ayşe Erkmen 1977’de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nden mezun olmuştur. Ayrıca Sadi Çalık Atölyesi’nde eğitim görmüştür.

1993 senesinde, Almanya Berlin’de DAAD International Artist Residency Programına katılmıştır. Erkmen’in Açık Sütun heykeli Tünel’e yerleştirildiği 1993’ten bu yana İstanbulun en önemli kamusal alan yapıtlarından biridir.

Ayşe Erkmen Evlimi?

Ayşe Erkmen grafiker, tasarımcı Bülent Erkmen ile evlidir. Bu evliliğinden Emre Erkmen isminde bir oğlu vardır. Oğlu Emre Erkmen Görüntü yönetmeni’dir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz