İlhan İrem

İlhan İrem yaşamını yitirmiştir. Uzun yıllar başarılı müzik kariyerinin yanı sıra sadece profesyonelliğe odaklanmış, magazin dünyasından uzak sadece işini yapmış usta sanatçılarımızdan birisidir. Hakkında hayranları tarafından merak edilen sorulara cevaplar. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

İlhan İrem Kimdir?

İlhan İrem müzisyen, besteci, söz yazarı ve solist. 1955 yılında dünyaya gelmiştir. 1969 senesinde okul orkestrası’nda solist olarak müzik yaşantısına adım atmıştır. 1970 yılında Liseler arası Müzik Yarışması’nda Marmara bölgesi 1.liği elde etmiş ve bir çok profesyonel müzik grubunun dikkatini çekmiş teklifler almaya başlamıştır ancak 1972 senesine kadar doğup büyüdüğü yer Bursa’da kalmak istemiştir.

Çocukluk yılları Heykel’de eski Adliye Binası civarında yer alan Hacılar Mahallesinde geçmiştir. Bursa Koleji’nde okurken müzik ile ilgilenmeye başlamıştır. Bu dönemde gitar çalmaya ve besteler yapmaya başlayan sanatçı okul orkestrasında ve dönemin en büyük otellerinden olan Çelik Palas ve kış aylarında Uludağ otellerinde solist olarak yer almıştır.

Geçmişten günümüze hafızalara kazınmış bir çok eser’in sahibi olan sanatçı özellikle Anlasana, Sazlıklardan Havalanan, Kızım İçin, İşte Hayat, Gemiler Döner Geriye ve daha bir çok parçayı eşsiz bir şekilde yorumlamıştır.

1991 yılında Hansu İrem ile evlenmiştir. Eşi Hansu İrem ODTÜ psikoloji mezunu’dur aynı zaman usta sanatçının sanat yönetmenliğini sürdürmektedir. Aslen Bursa doğumludur.

İlhan İrem Neden Öldü?

İlhan İrem 2016 yılında böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi görmeye başlamıştır. Ancak usta sanatçı böbrek yetmezliği sonucu 28 Temmuz 2022 tarihinde 67 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Albümleri

Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları, Cennet İlahileri, Işık ve Sevgiyle 30 Yıl, Bir Meleğe Aşık Oldum / The Best Of İlhan İrem/ 4., Seni Seviyorum, Düşler ve Ötesi, Bulutlara Köprü, Uçuk Mavi Pencere, Bezginin Gizli Mektupları, Hayat Öpücüğü \ The Best Of İlhan İrem / 3., Aşk İksiri & Cadı Ağacı \ The Best Of İlhan İrem 2., Sevgililer Günü \ The Best Of İlhan İrem 1., Romans, Koridor, İlhan-ı Aşk, Pencere… Köprü Ve Ötesi, Dünden Yarına, Uçun Kuşlar Uçun, Ve Ötesi, Pencere, Bezgin, Sevgiliye, İlhan İrem 1973-1976…

İhan İrem hayatı boyunca 24 albüm, 10 adet 45’lik plak, 6 kitap, 11 resim sergisi sığdırarak müzik dünyasının klasikleri arasında ilk sırada yer almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz