Sezin Akbaşoğulları

Sezin Akbaşoğulları sinema ve diziler ile başarılı oyunculuk kariyerini sürdürmektedir. Hakkında ise hayranları tarafından aslen nereli? kaç yaşında? hangi sinema ve dizilerde oynadı? gibi soruların cevapları merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Sezin Akbaşoğulları Kimdir? Nereli?

1981 yılının Nisan ayında dünyaya gelen güzel oyuncu aslen doğma büyüme İzmir’lidir. Babasının Subay, annesinin ise Öğretmen olması nedeni ile sürekli görev yerleri ve atamalarından dolayı çocukluk yılları farklı şehirlerde geçmiştir. Asker bir baba ve eğitimci bir annenin evladı olmasına karşın ailesinin normal olduğunu asker disiplini ile yetişmediğini belirtmiştir. Çok küçük yaştan itibaren oyuncu olmaya karar vermiş bu karara ailesi ilk başta şaşırmış olsa da sonrasında problem olmadığını sözlerine eklemiştir.

Oyunculuk dünyası ile henüz Lise çağında iken tanışmış ve Lise tiyatro ekibi bünyesinde tiyatroda sahne almıştır. İlk oyunu ‘Yine Başladılar Şarkılarına’ (Nun singen Sie wieder/max frisch) isimli oyundur. Sezin Akbaşoğulları Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunudur.

İlk dizi oyunculuk deneyimini Bizim Evin Halleri isimli dizi ile gerçekleştirmiştir. Ancak asıl çıkışı ve ekran severlerin kendisini tanıması 2005 yılında rol aldığı Beyaz Gelincik isimli dizi ile gerçekleşmiştir. En son Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Ekin Koç, Gürkan Uygun ve Leyla Lydia Tuğutlu gibi isimlerle birlikte rol almıştır.

Sezin Akbaşoğulları Boyu, Kilosu, Kaç yaşında?

Boyu 1.64 cm, kilosu 54, burcu ise boğa’dır. Güzel oyuncu 2021 yılı itibariyle 41 yaşındadır. Resmi instagram hesabını @sznakb olarak kullanmaktadır. Türkiye’nin en başarılı kadın oyuncuları arasında yer almaktadır.

Kısaca Hakkında Bilgiler:

Kızgın Damdaki Kedi tiyatro oyununda da sahne alan Sezin Akbaşoğulları güç, yarışmak, kazanmak ve hırs gibi duyguların kendisini gerdiğini aktarmıştır. Rekabetin ayrıca kendisine huzurluk yaptığını ve bırak gitmenin kendisi için daha uygun olduğunu aktarmıştır. Uluslararası projelerde çalışmak istemekte, hayal ettiği bir çok yönetmen ile çalışmayı da istemektedir.

Kıskançmısınız? sorusuna hayır değilim, ayrıca kıskanılmakta hoşuma gitmez cevabını vermiştir. Dışarıdan soğuk göründüğü belirtilsede, kendisinin sadece mesafeli olduğunu, hayatında az insan olduğunu dile getirmiştir. Hemen samimiyet kurabilen bir yapıya sahip değildir. Ancak tanısanız seversiniz diyede sözlerine açıklık getirmiştir. Uzun yıllardır oyunculuk mesleğini rolünü layık’ı ile yapan nadir sanatçılarımızdan birisidir.

Ödülleri: Selim Demirdelen’in yönetmenliğini üstlendiği Kavşak filmi ile 17. Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olmuştur.

Adaylıklar: Altın Portakal Ulusal Film Yarışması En İyi Kadın Oyuncu Ödülü.

Sosyal Medya Hesapları:

İnstagram Hesabı: @sznakb
Twitter Hesabı: @sznakb

Sezin Akbaşoğulları Oynadığı Diziler:

Bizim Evin Halleri (Doğa)
Beyaz Gelinci (Ceren Arslanbaş)
Eylül (Zeynep Öğretmen)
Sır Gibi (Deniz)
Ah Neriman (Itır Kamer)
Derdest (Gaye Acar)
Ah Kalbim (Candan)
Sağlık Olsun (Candan)
Küstüm Çiçeği (Gülten)
Behzat Ç. (Eylül)
Ağlama Anne (Özlem)
Ufak Tefek Cinayetler (Elif)
Sen de Gitme (Doktor Ceyda)
Cesur ve Güzel (Cahide Korludağ)
Babamın Günahları (Melike)
Uyanış Büyük Selçuklu (Zübeyde Hatun)
Kırmızı Oda
Fi

Sezin Akbaşoğulları Oynadığı Sinema Filmleri:

Bir Aşk Hikayesi
Gülizar
Küpeler (Zeynep) Kısa Film
O. Çocukları (Meryem)
Kavşak (Arzu)
Yabancı (Özgür)
Dün Bugün Yarınım Kısa Film
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
Racon
Kardelen (Ülker)
Resimdeki Sevgili
Sevgili Komşum
Ceviz Ağacı

Tiyatro Oyunları:

Ay Tedirginliği (Oyuncu)
Kral (Soytarım) Lear – Regan
An – Blink (Oyuncu)
Kızgın Damdaki Kedi (Oyuncu)
Evlat (Anne)
Çenadengizi (Oyuncu)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz