Hazer Amani

Hazer Amani Tv8 ekranlarında yayınlanan MasterChef isimli yemek programında jüri ve sunucu olarak yer almaktadır. Ekran severler tarafından özellikle kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? vb. gibi bir çok sorunun cevapları merak konusudur.

İstanbul Bebek’te bulunan Chilai Restaurant’ının baş şefidir. TED Ankara kolejinden ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun olmuştur. Ancak o dönemlerden beridir mutfağa çok meraklı olan Hazer Amani varını yoğunu toplayıp Güney Afrika’da Cordon Bleu gitmiş, 3 sene orada aşçılık eğitimi almıştır. Son yılında Güney Afrika’da farklı yerlerde çalışmıştır. Staj yaptığı bir yerden iş teklifi alınca 4 yıl orada çalışmış ve baş aşçı olarak işyerinden ayrılmıştır. Ardından bir otelde baş aşçı olarak çalışırken Chilai’nin ortağı ve genel müdürü Yusuf Köksal ile tanışmış ve kendisi ile irtibata geçerek projelerinden bahsetmişlerdir. Bunun üzerine Türkiye’ye gelerek Chilai Restaurant kariyerine adım atmıştır. 2011 yılında senenin en yaratıcı şefi ödülünün sahibi olmuştur.


Sadece yemek bilmek kendisine yeterli gelmeyince, Cape Wine Academy’de 4 yıllık bir program olan, dünya şarapları ve şarap yetiştiriciliği üzerine eğitim almıştır.

Sık sık televizyon programlarında yer alan Hazer Amani özellikle gastronomi üzerine çalışmaları ve yorumları ile isminden söz ettirmektedir. Ayrıca ekran severler tarafından reklamlar ile tanınmaktadır. Knorr reklamlarında yer almıştır.

Anadolu, İstanbul ve Batı mutfaklarını çok iyi bilen Hazer Amani, 2018 yılında ise İstanbul Ataşehir’de Metal Oto’nun sahibi Murat Özkaya ile birlikte Fireroom isminde bir restaurant açmıştır.

Hazer Amani aslen nereli?

Aslen hem Türk, hem de İranlı olduğunu belirten usta şef 1977 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Annesi Türk, babası ise İran’ın Kuzey Bölgesinden Reşt’lidir. Babası üniversite eğitimi için Türkiye’ye geldiğinde annesi ile evlenmiştir.

İran yemeklerini de çok seven Hazer Amani, bu kadar kompleks 2 kültürün yemekleri içinde büyüdüğü için kendisini şanslı saymaktadır.

Daha önce Cape Town’da Ellerman House Hotel’de 600 kişilik bir yemekte Nelson Mandela ve diğer bir çok önemli isme yemek hazırlamıştır. Ayrıca Kate Moss’a da yemek yaptığını, Ellerman House’in villarında kalan Kate Moss için yemek hazırlarken çok heyecanlandığını dile getirmiştir. İdolü ise Marco Pierre White’dir.

Son olarak eşi kimdir? evli mi? gibi sorularda merak konusudur.
2019 yılında şarkıcı Sıla ile birlikte görüntülenmiş ardından sıkça evli mi? eşi kim diye sorular sorulmuştur. 2013 yılında Deniz Mumcuoğlu ile evlenmiştir. Eşi Orta Doğu Teknik Üniversitesinde okumuş, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda çalışmış, bir dönem New York’ta yaşamıştır.

MasterChef yarışmasında diğer jüriler ise Mehmet Yalçınkaya ve Somer Sivrioğlu‘dur.

2 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz