KimNereli.net

Hazer Amani

Hazer Amani Kimdir?

Hazer Amani
Gerçek adı: Hazer Amani
Doğum Tarihi: 1977 (41 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Bekar
Meslek: Aşçı
Mezuniyet: ODTÜ
Doğum yeri: Ankara

Hazer Amani Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Hazer Amani Tv8 ekranlarında yayınlanan MasterChef isimli yemek programında jüri ve sunucu olarak yer almaktadır. Ekran severler tarafından özellikle kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? vb. gibi bir çok sorunun cevapları merak konusudur.

İstanbul Bebek’te bulunan Chilai Restaurant’ının baş şefidir. TED Ankara kolejinden ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun olmuştur. Ancak o dönemlerden beridir mutfağa çok meraklı olan Hazer Amani varını yoğunu toplayıp Güney Afrika’da Cordon Bleu gitmiş, 3 sene orada aşçılık eğitimi almıştır. Son yılında Güney Afrika’da farklı yerlerde çalışmıştır. Staj yaptığı bir yerden iş teklifi alınca 4 yıl orada çalışmış ve baş aşçı olarak işyerinden ayrılmıştır. Ardından bir otelde baş aşçı olarak çalışırken Chilai’nin ortağı ve genel müdürü Yusuf Köksal ile tanışmış ve kendisi ile irtibata geçerek projelerinden bahsetmişlerdir. Bunun üzerine Türkiye’ye gelerek Chilai Restaurant kariyerine adım atmıştır. 2011 yılında senenin en yaratıcı şefi ödülünün sahibi olmuştur.


Sadece yemek bilmek kendisine yeterli gelmeyince, Cape Wine Academy’de 4 yıllık bir program olan, dünya şarapları ve şarap yetiştiriciliği üzerine eğitim almıştır.

Sık sık televizyon programlarında yer alan Hazer Amani özellikle gastronomi üzerine çalışmaları ve yorumları ile isminden söz ettirmektedir. Ayrıca ekran severler tarafından reklamlar ile tanınmaktadır. Knorr reklamlarında yer almıştır.

Anadolu, İstanbul ve Batı mutfaklarını çok iyi bilen Hazer Amani, 2018 yılında ise İstanbul Ataşehir’de Metal Oto’nun sahibi Murat Özkaya ile birlikte Fireroom isminde bir restaurant açmıştır.

Hazer Amani aslen nereli?

Aslen hem Türk, hem de İranlı olduğunu belirten usta şef 1977 yılında Ankara‘da dünyaya gelmiştir. Annesi Türk, babası ise İran’ın Kuzey Bölgesinden Reşt’lidir. Babası üniversite eğitimi için Türkiye’ye geldiğinde annesi ile evlenmiştir.

İran yemeklerini de çok seven Hazer Amani, bu kadar kompleks 2 kültürün yemekleri içinde büyüdüğü için kendisini şanslı saymaktadır.

Daha önce Cape Town’da Ellerman House Hotel’de 600 kişilik bir yemekte Nelson Mandela ve diğer bir çok önemli isme yemek hazırlamıştır. Ayrıca Kate Moss’a da yemek yaptığını, Ellerman House’in villarında kalan Kate Moss için yemek hazırlarken çok heyecanlandığını dile getirmiştir. İdolü ise Marco Pierre White’dir.

Son olarak eşi kimdir? evli mi? gibi sorularda merak konusudur. Ancak tüm araştırmalarımıza rağmen eşi ve ailesi gibi her hangi bir bilgiye ulaşılamamıştır. Şimdilik bekar olduğu yönünde bir kaç kaynak bilgi mevcuttur, ancak kesin bilgi değildir. MasterChef yarışmasında diğer jüriler ise Mehmet Yalçınkaya ve Somer Sivrioğlu‘dur.

Etiketler: ,

YORUMLAR

Yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. safana ural 16 Eylül 2018

    sayın amaniyi şuanki programında izliyoruz ve çok beğeniyoruz…başarılar şef

  2. pervin alasya 1 Ekim 2018

    çok sevdik sizi şef…ankara doğumlu olmanız sevmemize dahada çok sebep oldu…yolunuz aydınlık olsun

Hazer Amani
Gerçek adı: Hazer Amani
Doğum Tarihi: 1977 (41 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Bekar
Meslek: Aşçı
Mezuniyet: ODTÜ
Doğum yeri: Ankara
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

367.432 kez okundu

2.

Tarık Akan

287.338 kez okundu

3.

Mustafa Miraç Kaya

223.260 kez okundu

4.

Yusuf Aktaş

218.858 kez okundu

5.

Volkan Demirel

214.531 kez okundu

6.

Tarkan

213.044 kez okundu

7.

Emre Mor

189.551 kez okundu

8.

Ersay Üner

185.312 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

172.567 kez okundu

10.

İrem Derici

168.085 kez okundu