Mehmet Yalçınkaya

Mehmet Yalçınkaya Tv8 ekranlarında yayınlanan MasterChef Türkiye isimli program ile ekran severler tarafından tanınmıştır. İşlettiği restoranlar, kariyeri, eğitim ve pek çok hakkında detaylı bilgi araştırılıyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Mehmet Yalçınkaya Kimdir?

Mehmet Yalçınkaya henüz 12 yaşında iken mutfak ile tanışmış, amca mutfağında pişmiştir. Şanslı olduğunu çünkü Bolu’lu olduğunu ve aşçılığı kendisine sevdirenler ile birlikte yetiştiğini belirtmiştir. İstanbul, Maksim ve Bebek Belediye Gazinosu gibi meşhur yerlere ait restaurant hikayeleri ile büyümüştür. Yıllar önce Şef Yemekteyiz isimli yarışma programına katılmıştır.

Kariyeri boyunca, Fransa’dan İtalya’ya, Katar’dan Almanya’ya uzanan bir yolculuğa sahiptir.

Daha sonra Kuşadası’nda bir otel ve son olarak İstanbul’a dönüş hikayesi. Uzun şeflik kariyerinde Eresin Grubu ve Wow Otel deneyimlerinin yanı sıra Katar Kraliyet Ailesi’ne hazırlanmış menüler, Fransa’da Marshall Carlos ile gerçekleştirilmiş çalışmalar, Almanya’da Hetz Grup’ta Gastronomi Koordinatörlüğü, Yunanistan’da ise cruise mutfakları.

Ayrıca Cruise ile Yunanistan’a kadar dünyanın bir çok farklı yerinde Gastronomi ve Mutfak Koordinatörlüğü yapmıştır. Ülkemizde ise Bodrum’dan İstanbul’a kadar bir çok otel ve Restoran’ın mutfak şefliğini üstlenmiştir.

2018 TÜRES tarafından düzenlenmiş olan Türkiye Lezzet Ödüllerinde 500 bin kişinin üzerinde halk oylaması ile En iyi Şef Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Mehmet Yalçınkaya Nereli?

Mehmet Yalçınkaya aslen Bolu’ludur. 1974 yılının Ocak ayında Bolu’da dünyaya gelmiştir.
Mehmet Yalçınkaya

Mehmet Yalçınkaya Kaç Yaşında?

Mehmet Yalçınkaya 50 yaşındadır. Doğum tarihi 21 Ocak 1974, burcu ise kova’dır.

Mehmet Yalçınkaya Ödülleri

2012 Dünya Aşçılar Olimpiyatları Gümüş Madalya
Türkiye Aşçılar Federasyonu – Turculina Team Captan
Euroturkchefs Culınary Team Takım Kaptanlığı
Berlin -Almanya Dünya Aşçılar olimpiyatları A kategorisi Dünya
2008 3.lüğü
Euroturkchefs Team Merit diploma Takım Halinde Erfurt – Almanya
Oteller arası Amasya Osmanlı Saray yemekleri yarışması 1988–2008 Merit diploma Amasya – Türkiye
İstanbul Mutfak Ensitüsü Chef Düello – İstanbul
Chef 8 Organizasyonu Mansiyon- Ankara Lezzet fırtınası gurme Ritüeli – Wow Hotels – İstanbul

Mehmet Yalçınkaya Evlimi? Eşi Çocukları

Mehmet Yalçınkaya en son medya dünyasında boşandığı iddiası haberlere gündem olmuştur. Ancka bu kesin bilgi değildir. Usta Şefin üç çocuğu vardır. Sude Yalçınkaya isminde bir kızı ve Emre Yalçınkaya ile Utkan Yalçınkaya isimlerinde iki oğlu vardır.

En son İstanbul Anadolu Yakası’nın en prestijli oteli Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’in mutfağını yöneten Mehmet Yalçınkaya, ödüllere doymayan büyük şef ünvanına sahiptir.

Master Chef Mehmet Şef Parmaklarını Nasıl Kaybetti?

Mehmet Şefin neden sol eli cebinde? gibi sürekli internet üzerinden hayranları tarafından sorunun cevabı merak konusu olmuştur. Türkiye’nin yetiştirdiği en ünlü şefler arasında yer alan Yalçınkaya’nın fotoğraflarında sol elini saklamasının nedeni açıklanmıştır. Belirtilen bilgiye göre iş kazası sonucu parmaklarını yitirmiştir. Bir çok iddia ise mutfakta geçirdiği kaza sonucu sol elinin 3 parmağını kaybettiği, parmaklarını kıyma makinesine kaptırdığı belirtiliyor.

Günümüzde ise Tv8 ekranlarında Masterchef Türkiye programın da hem jüri hem de sunucu olarak Mutfak dünyasındaki bilgi birikimini ve kariyerini ekran severler ile paylaşmaktadır. Eşsiz lezzetleri ve benzersiz sunumları ile herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. MasterChef isimli yarışmanın diğer jürileri ise Hazer Amani ve Somer Sivrioğlu‘dur. En son Hazer Amani’nin yerine jüri üyesi olarak Danilo Zanna dahil olmuştur.

Usta şef resmi instagram hesabını @chefmehmetyalcinkaya kullanıcı ismi ile kullanmakta, günümüz itibariyle 1.3M civarında takipçisi bulunuyor.

Kitapları

Esnaf – Renkli Resimli
Denizden
Humour in Turkish Literature
İatro’nun Günlüğü


2 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz