Somer Sivrioğlu

Somer Sivrioğlu günümüzde Tv8 ekranlarında yayınlanan MasterChef isimli program ile ekran severlerin merak ettiği isimler arasında yer almıştır. Mesleki kariyeri, eğitimi, şeflik hayatı, kısaca biyografi ve hayatı ile ilgili bilgiler.

Somer Sivrioğlu Kimdir?

Somer Sivrioğlu aşçı ve şef aynı zamanda TV8 ekranlarında yayınlanan MasterChef isimli yarışma programının jüri üyelerindendir. Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü mezunudur. 25 yaşında, 1995 senesinde Yüksek Lisans yapmak için Avustralya’ya gitmiştir.

Türkiye’de uzun yıllar annesi ile birlikte çalışmıştır. Annesi restoran, bar işletmeciliği yapmıştır. Daha sonra kendisini geliştirmek için yurt dışına gitmek istemiş, gittiğinde master yaparken bir yandan da Sydney’de otellerin mutfaklarında çalışma imkanı bulmuştur. Böylece yavaş yavaş şefliğin adımlarını o dönemlerde atmıştır. Ardından, restoran zincirlerinde yöneticilik yapmıştır.

Her geçen gün üzerine ekleyerek kendisini geliştirmiş ve Sydney’de henüz 25 yaşında iken kuzeni ile beraber bir restaurant açmıştır. İsmi “Efendy” olan Türk Restaurant’ın menüsünde, keşkülden, baklaya, kebap’tan, Alinaziğe, Kelle’den midye tava’ya, sardalya dolma’dan humusa ve imam bayıldı’dan Şekerpare’ye kadar bir çok Türk Lezzetini yurt dışında temsil etmektedir. Ayrıca orada pek fazla sakatat yenmediğini ancak kendilerini kırdığını, hatta koç yumurtası bile bulunduğunu belirmiştir.

Bir dönem Lezzet Yolculuğu isimli bir radyo programını sunmuş, ayrıca köşe yazarlığı yapmıştır. Geçmişten günümüze, en iyi restaurant, en iyi et ve en iyi lezzet ödülü gibi çok dalda ödül sahibi olmuştur. Efendy isimli restaurant’ı Sydney’de en iyi restaurantlar arasında yer almaktadır. Daha sonra Sydney’de ikinci restoran olan Anason’u faal hale getirmiştir.

Günümüzde defalarca ödüller kazanan Türk Restaurantları’nın sahibi ve şefi olarak kariyerini sürdürmektedir. Günümüzde ise yıllar sonra Türkiye’nin MasterChef’ini bulmaya geldiğini belirtmiştir.

Az malzeme ile en iyi yemeği yapmayı, ürüne ve toprağa saygıyı anneannesi’nden, çalışma ahlakını babasından, restaurant işletmeciliğini ve insan ilişkilerini annesinden, Anadolu mutfağı kültürünü ve araştırmanın önemini de Musa Ustadan (Dağdeviren)’den öğrendiğini aktarmıştır.
Somer Sivrioğlu

Somer Sivrioğlu Nereli?

Somer Sivrioğlu’nun araştırmalarımız sonucunda bir kaynak’ta Kadıköy’lü olduğu belirtilmektedir. Ayrıca kendisi’de Kadıköy’lü olduğunu bir çok röportaj’da dile getirmiştir. Seneler önce ise dedesinin döneminde, dedesinin Eskişehir’de bulunan hamam ve otel’ini satarak, İstanbul’dan günümüzde sahip oldukları apartmanı aldığı yazmaktadır. Bu bilgiye dayanarak Sivrioğlu’nun aslen Eskişehir’li olduğunu belirtebiliriz. Anneannesi ise Yugoslavya Göçmeni’dir.

Somer Sivrioğlu Boyu, Kilosu

Somer Sivrioğlu 1.90 boyunda ve 125 kilodur.

Somer Sivrioğlu Kaç Yaşında? Doğum Tarihi

Somer Sivrioğlu 51 yaşındadır. Doğum tarihi ise 25 Mayıs 1971, burcu ikizler’dir.

Somer Sivrioğlu Evlimi? Eşi Sevgilisi Kim?

Somer Sivrioğlu Aslı Sencer Sivrioğlu ile evlidir, bu evliliğinden bir oğlu, bir de kızı vardır. İşlerini eşi ile birlikte yöneten usta şef’in eşi ise işyerinin finansman kısmı ile ilgilenmiştir. Ancak evliliği 2021 yılında son bulmuştur. Oğlunun ismi Deniz Sivrioğlu, kızının ise Derin Sivrioğlu’dur.
Somer Sivrioğlu
Dini inancı, Ermeni mi? çingene mi? gibi hakkında ekran severler bir çok sorunun cevabını araştırmaktadır. Sıkı bir Fenerbahçe taraftarıdır. Musa Usta’nın Çiya Sofrası en sevdiği restoranlardan birisidir. Tam bir kokoreç hastasıdır. Ayrıca kelle paça, işkembe ve şırdan’ı da çok sevmektedir.

Nusret hakkında ne düşünüyorsun sorusuna ise şu cevabı vermiştir. “Nusret’i çok ciddi bir başarı öyküsü olarak görüyorum. Şu an olduğu yere bakarsak bu endüstrinin çok büyük bir fenomeni. İnanılmaz bir atılım yaptı.”

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @somersivrioglu ‘dur. Günümüz itibariyle takipçi sayısı ise 1.3milyon civarındadır.

Yer aldığı MasterChef isimli yarışmanın diğer jürileri ise Hazer Amani ve Mehmet Yalçınkaya‘dır. Daha sonra Hazer Amani ayrılmış yerine Danilo Zanna katılmıştır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz