Başar Cander

Başar Cander hakkında merak edilen aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, çalışmaları, kariyeri gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1968 yılının Ekim ayında dünyaya gelen Başar Cander aslen Siirt doğumludur. Memleketi Siirt’te başlamış olduğu eğitim hayatına İstanbul’da devam etmiştir. 8 çocuklu bir ailenin oğlu olan Cander, üniversite sınavında Güneydoğu bölgesi 1. olmuş, 1985 senesinde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 1991 senesinde mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından mecburi hizmetini Malatya Darende Devlet Hastanesi Acil Servisinde yapmıştır. Aynı zamanda 2 sene Başhekimlik görevini sürdürmüştür.

Başar Cander kısaca çalışma hayatı;

1994 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı ihtisasını kazanmış, ilk başlayan asistan olarak yine ilk Acil Tıp Uzmanı olmuştur. 1999 yılında Konya Numune Hastanesi’nde Bakanlık bünyesindeki ilk acil tıp uzmanı olarak göreve başlayan Cander, ilk acil tıp kliniğini kuran isim olmuştur. 4,5 sene burada görev yapmıştır.

Yapmış olduğu çalışmalar ve eğitim faaliyetleri sebebi ile 2003 senesinde Konya, Karaman Tabip Odası tarafından yılın hekimi seçilmiştir.

2003 yılının Mayıs ayında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalına Yardımcı Doçent olarak atanmıştır. 2005 senesinde kadar burada görevini devam ettirmiş, 2005 yılının Nisan ayında, Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesine Yardımcı Doçent olarak atanmıştır. 2006 yılının Mart ayında Doçent olmuş, Nisan ayından itibaren ise aynı bölümde ana bilim dalı başkanı olarak çalışmaya başlamıştır. 2006 ve 2009 yılları arasında Başhekim Yardımcılığı görevini üstlenmiş, 2008’den itibaren de fakülte yönetim kurulunda görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Cander, 4 dil bilmekte, Türkiye’nin ilk acil tıp uzmanlarındandır. Çok sayıda bilimsel çalışması bulunmakta, 30 tıp kongresine de başkanlık yapmıştır. Hindistan’da düzenlenmiş olan, 17. Ulusal Acil Tıp Kongresi’nde, acil tıp alanındaki başarılarından dolayı, ‘Uluslararası Liderlik Ödülü’ ne layık görülmüştür.

Acil Tıp Uzmanları Derneği ATUDER Başkanı’dır.

Bilimsel Kuruluşlara Üyelikler;

Society And Academic Emergency Medicine (SAEM)
Acil Tıp Uzmanları Derneği(ATUDER) Yönetim Kurulu BaĢkanı
Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD)
Ulusal Travma Ve Acil Cerrahi Derneği

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz