Tolga Tekin

Tolga Tekin 2021 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanan Dünya Hali isimli komedi dizisi ile kamera karşısına geçmiştir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Tolga Tekin Kimdir? Aslen Nereli?

1973 yılının Mart ayında dünyaya gelen usta oyuncu Ankara doğumludur. Anne tarafından aslen Bulgaristan Göçmeni, baba tarafından ise aslen Kars’lıdır. Özel Arı Koleji’nde eğitim almış ardından, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümü’nden başarı ile mezun olmuştur. Konservatuvar’da Prof. Dr. Cüneyt Gökçer 4 sene eğitmenliğini yapmıştır. Ayrıca yine üniversite’de iken Cüneyt Gökçer’in yanı sıra, Çetin Tekindor, Levent Ülgen, Laçin Ceylan, Asuman Korad ve Cem Emüler gibi isimlerden de eğitim almıştır.

Bir dönem Adana Devlet Tiyatrosu’nda görev alan oyuncu daha sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na tayin olmuştur. Tolga Tekin 20 yılı aşkındır Devlet Tiyatroları’nda ‘Macbeth’ten ‘Salome’ye, ‘Yastık Adam’dan ‘Keşanlı Ali Destanı’na kadar pek çok efsane oyunda sahne almıştır. En son Dünya Hali isimli dizi de Pelin Abay, Caner Şahin ve Ozan Çelik ile başrolü paylaşmıştır.

Tolga Tekin Boyu, Yaşı, Evlimi?

Boyu 1.80 cm, kilosu 77, burcu ise balık’tır. 2021 yılı itibariyle 48 yaşındadır. 2013 yılında güzel oyuncu Zeynep Koltuk ile evlenmiştir ancak evliliği 2014 yılında son bulmuştur.

Hakkında Gerçekler:

Uzun süre Ankara’da yaşamış, İstanbul’a Kapalıçarşı isimli dizi için gelmiş ve bir daha Ankara’ya dönmemiştir. İstanbul’da Renda Güner ile tanışmış ve dizide kısa bir rol alacakken hikayenin tamamında yer almıştır.

Ekran severler tarafından özellikle Paramparça isimli dizide canlandırdığı Özkan karakteri ile tanınmıştır. Dizide Keriman (Nursel Köse) ile müthiş bir uyum yakalamıştır.

Çalışmayı en çok istediği yönetmenler Nuri Bilge Ceylan ve Reha Erdem.

En beğendiği kadın oyunculardan birisi ise Demet Evgar’dır. Enerjisini çok beğendiğini ve çok iyi bir karakter oyuncusu olduğunu dile getirmiştir. Tolga Tekin ayrıca Selma Ergeç’inde oyunculuğunu çok başarılı bulmaktadır.

En beğendiği filmlerden bir tanesi Yazı Tura isimli sinema filmidir. Hayatının en önemli filmlerinden diğeri ise Güneş İmparatorluğu’dur. Filmde John Malkovich ve çocuk oyuncu Christian Bale’ninde oyunculuklarını büyük bir keyif ile takip etmiştir.

Nuri Bilge Ceylan’ın “Bir Zamanlar Anadoluda beğendiği bir diğer projedir. Erkek oyunculardan ise Taner Birsel’i izlemekten büyük keyif almaktadır. Ayrıca Şener Şen ve Uğur Yücel ile her oyuncunun çalışması gerektiğini sözlerine eklemiştir.

Tolga Tekin Oynadığı Diziler:

Bizim Evin Halleri
Kapalıçarşı
Reis
Çıplak Gerçek
Bir Litre Gözyaşı
Muhteşem Yüzyıl
Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm
Paramparça (Özkan)
Dünya Hali

Tolga Tekin Oynadığı Sinema Filmleri:

Zenne
Rüzgarda Salınan Nilüfer
Bizi Hatırla
Kelebekler
Rise of Empires: Ottoman
Akıncı

Sosyal Medya Hesapları:

İnstagram Hesabı: @tolgatekinnn
Twitter Hesabı: @tektolga

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz