Şener Üşümezsoy

Şener Üşümezsoy hakkında merak edilen kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, mesleği gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1950 yılında İstanbul, Üsküdar’da dünyaya gelmiştir. Bugüne kadar deprem konusundaki çalışmaları ile tanınan Şener Üşümezsoy özellikle 17 Ağustos depreminin ardından halkı bilgilendirmek için açıklamalar yapmış ve öngördüğü tüm bilgilerin tamamı doğru çıkmıştır. Aslen Kırım Tatarı kökenli bir ailenin evladıdır.

Pertevniyal Lisesi’ni tamamlamış ardından, İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş yine bu üniversitede yüksek lisans ve doktorasını yapmıştır.

1991 yılında ise Profesör olmuştur. Almanya’da bir üniversite bünyesinde öğretim görevlisi olarak çalışmış, ayrıca bir dönem MTA’da da çalışmalar gerçekleştirmiştir. Günümüzde halen İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmalarını devam ettirmektedir.


Üniversite döneminde iken vücut geliştirme sporu ile de ilgilenmiş ve halen aktif olarak spor yapmaktadır. Evlendiği dönemde Adalar’dan İstanbul’a kadar yüzdüğü ve İstanbul’a yüzerek gittiği belirtilmektedir. Zaten bir çok kaynakta ve resimlerden de anlaşılacağı üzere sporu ne kadar sevdiği de belli olmaktadır.

Ülkemizde deprem üzerine çalışmaları ile tanınmaktadır. Özellikle 17 Ağustos 1999 depreminden sonra vatandaşları doğru bilgilendirebilmek için ciddi çaba sarfetmiş, o dönemki tüm öngörüleri doğru çıkmıştır.

Geçmiş yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde görevli bir öğretim üyesi ile evlenmiş ancak evliliği son bulmuştur. Bugüne kadar bir çok kitabın altına imzasını atmıştır. Ekonomi, tarih, strateji üzerine siyasi ve ideolojik incelemeler gerçekleştirmiştir. Prof. Dr. Üşümezsoy tüm bunların yanı sıra Ulusal Parti İdeoloji Büro Başkanı olarak ta çalışmalarını sürdürmektedir.

Şener Üşümezsoy Kitapları;

Ulusal Sol’da Örgütlenme
Kürt Kim’liği
Dünya Sistemi ve Emperyalizm
Petrol Şoku ve Yeni Ortadoğu Haritası
Türk Jeostratejisi
İstanbul Depremi
Yeni Dünya Petrol Düzeni ve Körfez Savaşları
Vatandaş İçin Deprem Rehberi
17 Ağustos Sonrası Marmara’da Deprem Riski

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz