KimNereli.net

Nuri Alço

Nuri Alço Kimdir?

Edirneli Ünlüler, Keşan, Oyuncular

19 Eylül 2018

29.647 kez okundu

Nureddin İbrahimov
Gerçek adı: Nureddin İbrahimov
Doğum Tarihi: 26/04/1951 (67 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Boşanmış
Boy: 1.82
Kilo: 82
Burç: Boğa
Meslek: Oyuncu
Mezuniyet: İstanbul Üniversitesi
Doğum yeri: Eskişehir

Nuri Alço Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Nuri Alço kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? Yeşilçam sinema dünyasının usta oyuncusu hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabı.

Eski Yeşilçam sinema filmlerinde kötü karakterleri büyük başarı ile canlandıran usta oyuncu Eskişehir doğumludur. Gerçek adı Nureddin İbrahimov’dur. Babası aslen Trakya, Edirne Keşan’lı, dedesi ise Bulgaristan göçmeni meşhur pehlivan Kel Aliço’dur. Dedesi 27 sene üst üste Kırkpınar’ı kazanmış, ayrıca Gaddar Ali lakabı ile de tanınırmış. Anne ve babasının hacı olduğunu, rol aldığı sinema filmlerinde babasının kızdığını ve şaşırdığını dile getirmiştir. Boyu 1.82 cm, kilosu ise 81’dir.

26 Nisan 1951 yılında dünyaya gelmiştir. Adalet İlkokulu, Devrim Ortaokulu ve Atatürk Lisesi’nden mezun olan Nuri Alço Liselerarası bir çok spor müsabakasında derece almıştır.


Eskişehir’de bir süre bankada kredi istihbarat şefliği yapmış, askerliğin ardından Pfizer şirketinde çalışmış, kısa bir dönem ise mankenlik yapmıştır. Askerliğini ise acemi birliği Erzincan Talimgah, usta birliğini ise Erzurum Kandilli’de tamamlamıştır.

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bölümünden mezun olmuştur.

Altay Spor Kulübünde ve Ordu Milli Takımında profesyonel olarak Voleybol’da oynamıştır.

Yeşilçam Sinema dünyasına 1977 yılında Ah Bu Ne Dünya isimli film ile giriş yapmıştır. Daha sonra geçmişten günümüze 300’ün üzerinde filmde oynamıştır.

Soğuk Bir Gazoz İstermisin Yavrum repliği ile sinema dünyasında geçmiş yıllarda adından sıkça söz ettirmiş ve günümüzde bir çok komedi videosunda şaka amaçlı kullanılmıştır.

Geçmiş yıllarda bir kez evlenmiş 1988 senesinde boşanmış, bir daha evlilik yapmamıştır.

Geçmişten günümüze Türkan Şoray, Hülya Avşar, Ahu Tuğba, Serpil Çakmaklı, Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit gibi bir çok güzel oyuncu ile birlikte rol almıştır.

Nuri Alço oynadığı bazı sinema filmleri;

Sönmüş Ocak, Feryada Gücüm Yok, Günaha Girme, Hasret Sancısı, Islak Mendil, Yakılacak Kadın, Altar, Aliş ile Zeynep, Bir Sevgi İstiyorum, Kayıp Kızlar, Taçsız Kraliçe, Yosma, O Kadınlardan Biri, Tele Kızlar, Akrep, Alın Yazım, Hayat Köprüsü, Sevgi Çıkmazı, Kurtar Beni, Kader Utansın, Yaşamak, Sözde Kızlar, Deliler Kudurunca, Yabancı, Şahin Yaralı Kurt, Yılların Ardından, Acı Ekmek, Akbabalar, Karanlıkta Makyaj, Yarınsız Gece.

Ayrıca 2018 yılında Meleklerin Aşkı dizisine konuk oyuncu olarak katılmıştır. Daha önce ise Gesi Bağları, Altın Kızlar, Alayına İsyan, Zırtık Mafya, Akasya Durağı, Tatlı Bela Fadime, Meçhule Gidenler ve Ver Elini İstanbul gibi dizilerde yer almıştır.

Etiketler: , ,

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Nuri Alço
Gerçek adı: Nureddin İbrahimov
Doğum Tarihi: 26/04/1951 (67 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Boşanmış
Boy: 1.82
Kilo: 82
Burç: Boğa
Meslek: Oyuncu
Mezuniyet: İstanbul Üniversitesi
Doğum yeri: Eskişehir
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

362.197 kez okundu

2.

Tarık Akan

284.497 kez okundu

3.

Mustafa Miraç Kaya

221.949 kez okundu

4.

Volkan Demirel

211.540 kez okundu

5.

Tarkan

208.219 kez okundu

6.

Emre Mor

187.705 kez okundu

7.

Yusuf Aktaş

187.138 kez okundu

8.

Ersay Üner

183.856 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

169.381 kez okundu

10.

İrem Derici

164.833 kez okundu