Hülya Koçyiğit

0

Hülya Koçyiğit Türk sinema dünyasının en önemli isimlerinden birisidir. Oyunculuk kariyerine, Berlin Altın Ayı ödüllü Susuz Yaz adlı film ile başlamıştır. Hanımefendi ve zarifliği ile, hiç bir zaman duruşundan ve çizgisinden taviz vermeden kariyerini sürdürmüş, herkesin gönlünde taht kurmuştur. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Hülya Koçyiğit Kimdir? Nereli?

1947 yılının Aralık ayında dünyaya gelen Koçyiğit, İstanbul’un Üsküdar İlçesi Kuzguncuk semtinde doğmuştur. Annesi Melek Koçyiğit, babası ise Sedat Koçyiğit’tir. Üç kız kardeşin en büyüğüdür. Baba tarafından aslen Bulgaristan göçmeni’dir. Ankara Devlet Konservatuvarında tiyatro eğitimi almıştır. Yeşilçam sinemasının zorlu dönemlerinde sahne teklifi almış 10 sene assolist olarak sahne almış, halk konserleri vermiştir.

1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı alan Hülya Koçyiğit kurucusu olduğu So-DER’in başkanlığını yapmıştır. Ardından yönetim kurulu bünyesinde çalışmalarını sürdürmüştür. 2013 yılında AK Parti tarafından akil insanlar listesinde Marmara Bölgesini temsil etmiştir.

Kültür Bakanlığı’nca yurt dışında düzenlenen “Türk Film Haftaları”‘nda ülkemizi en çok temsil etmiş sinema sanatçısı olan Koçyiğit, birçok ödülün de sahibi olmuştur.

Hülya Koçyiğit Evli mi? Eşi Kim? Çocukları:

Köşe yazarı, film yapımcısı ve eski milli futbolcu Selim Soydan ile evlidir. Bu evliliğinden Gülşah Soydan Alkoçlar isminde bir kızı vardır. Aslışah ve, Milli kayakçı Neslişah Alkoçlar isimlerinde iki torunu vardır. 8 Ağustos 1968 tarihinde evlenmiştir.

Geçmişten günümüze 200’den fazla sinema filmi ve 10 dizide rol almıştır.

Hülya Koçyiğit Boyu, Kaç Yaşında?

Boyu Boyu 1.74 cm, burcu ise yay’dır. 2021 yılı itibariyle yaşı 73.

Uzun süre akciğer rahatsızlığı ile mücadele eden Hülya Koçyiğit, 2017 yılında Amerika New York Presbyterian Hospital hastanesinde ameliyat olmuş, Akciğerinin üst lobunda yer alan kanserli bölge temizlenmiştir.

Oynadığı bazı sinema filmleri;

Gelin, Düğün, Diyet Üçlemesi, Derman, Şaşkın Baba, Affetmeyen Kadın, Katilin Kızı, Keşanlı Ali, Kavga Var, Vurun Kahpeye, Hıçkırık. Kadın İsterse, Posta Güvercini, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Yanık Kalpler, Zalimler de Sever, Parmaklıklar Arkasında, Deli Fişek. Siyahlı Kadın, O Kadın, Karanlıklar Meleği, Kardeş Kavgası, Seni Affedemem, Kezban Paris’te, Bütün Anneler Melektir, Beklenen Şarkı, Adını Anmayacağım, Sürtük, Zeyno, Seven Ne Yapmaz, Küçük Hanımefendi, Güller ve Dikenler, Ölmüş Bir Kadının Mektupları ve Kurbağalar.

Rol aldığı sinema filmleri Türkiye dışında Cezayir, Lübnan, Yunanistan, Mısır ve İran gibi ülkelerdede yayınlanmış, ayrıca 1965 ve 1974 yılı arasında rol aldığı tüm sinema filmleri Yunanistan’da sinemalarda gösterime girmiştir. Derman sinema filmi 5 kıtada oynatılmış, Kurbağalar sinema filmi ise yabancı televizyon kanallarına satılan ilk Türk filmi olmayı başarmış bir projedir.

Resmi instagram hesabı @hulyakocyigitresmi takipçi sayısı 180bin civarındadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz