Fatma Girik

6

Fatma Girik uzun yıllar Türk sinema dünyasında rol aldığı bir çok başarılı yapım ile anılmaktadır. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Fatma Girik Kimdir? Nereli?

1942 yılında İstanbul Sultanahmet’te dünyaya gelen Fatma Girik ilkokula Kocamustafapasa İlkokulunda başlamış, Cağaloğlu Kız Lisesi 2. sınıfta okulu bırakmıştır.

Çocukluk yılları İstanbul Sultanahmet’te geçen Fatma Girik bir dönem Şişli Belediye Başkanlığı yapmıştır. 180’den fazla filmde rol aldı. Kısa bir süre ekranlarda Söz Fato’da isimli bir program’da sunmuş olan usta oyuncu hiç evlenmemiştir. Ancak 56 yıl yol arkadaşı Memduh Ün ile birlikte yaşam sürmüştür.

En son yaşadığı Bodrum’daki evinde toplam 2 köpek ve 17 kedisi bulunmakta idi. Babası Hayri Girik dalgıç idi, annesi Münevver Girik ise ev hanımı. Müesser Girik ve Günay Girik isminde iki kız kardeşi vardır.

İlk başrol oyunculuk deneyimini 1957 senesinde Leke adlı film ile gerçekleştirmiştir. Özellikle en iyi çıkışını Memduh Ün Yönetmenliğinde Ölüm Peşimizde adlı sinema filmi yakalamıştır.

Fatma Girik Öldümü? Mezarı Nerede?

24 Ocak 2022 tarihinde 79 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur. Vasiyeti üzerine merhum sanatçının uzun yıllar yaşadığı Bodrum’da, büyük aşkı Memduh Ün’ün yanına defnedildiği belirtilmiştir. Bodrum Torba Mezarlığı’na defnedilmiştir.

6 Yorumlar

  1. Hastaneye kaldirildigini uzulerek ogrendim…ALLAH (c.c) acil sfalar versin…Begenerek izledigim sinema sanatcilarindan bir tanesiydi….bundanda onemlisi saglam karekterli bir sahsiyetti.

  2. Çok sevdigim bir sanatçı halen filimlerini zefkle izlerim ayrıca beni fatma girigede çok benzetirler kendisine acil şifalar dilerim rabbim onu bize bağışlasın

  3. Fatma Girik Allah acil şifalar versin seni seviyoruz .insan o kadar gözönünde olurda hiçmi kötü anılmaz Allah senden razı olsun Türk kadınını güzel temsil ettiğiniz için.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz