Türkan Şoray

Türk sinema tarihinin Sultan lakabı ile tanıdığı Türkan Şoray 1945 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Bir açıklamasında Kabartay Çerkezi olduğunu dile getirmiştir.

Aile seceresinin yıllar önce bir yangında silindiğini belirtmiştir. Ailesinin Kuzey Kafkasya’dan İstanbul’a yerleşmesi ile İstanbul’lu olduğunu söyleyebiliriz.

Babası Halit Şorak Demiryollarında memur, annesi ise Meliha Şoray ev hanımıdır. İstanbul Rami Taş İlköğretim okulunda eğitim hayatına başlamış Feriköy İlkokulunda tamamlamıştır. Babası daha sonra Poli memuru olmuş annesi ise maddi imkansızlıklar nedeni ile lastik fabrikasında çalışmaya başlamıştır. Türkan Şoray’da evin işleri ile ilgilenmek zorunda kalmıştır. 1954 yılında kardeşi Nazan Şoray doğmuş daha sonra anne ve babası geçimsizlik nedeni ile boşanmışlardır.

Kardeşi ve Türkan Şoray annesi ile birlikte kalmış ve Karagümrükte yaşaya başlamıştır. Burada taşındıkları yerde ev sabinin kızı Emel Yıldız ile tanışmış ve onun sayesinde Yeşilçam’a adım atmıştır. Köyde Bir Kız Sevdim isimli film için kendisine rol verilmiş ve artık kariyerinin ilk basamaklarını tırmanmaya başlamıştır. Henüz 15 yaşında iken ilk oyunculuğa adım atmış aynı zamanda Şadi Çardırcı ile nişanlı idi. İlk filminin ardından teklifler gelmeye başlamış Şadi Çadırcı’dan ayrılmış ve Türker İnanoğlu ile nişanlanmıştır.

1966 öncesi ve sonrası artık sadece Türkan Şoray filmleri çıkmaya başlamış seyircinin ilgisi nedeni ile Türkan Şoray’ı film yapımcıları para makinesi olarak görmeye başlamışlardır. Ancak o kadar fazla film çıkmaya başlamıştırki seyircide bir süre sonra sıkılmaya başlamıştır.

70’li yılların başına kadar hep zirvede kalan Türkan Şoray o dönemden itibaren film sayısını azaltmaya karar vermiştir. Uzun süre Rüçhan Adlı ile ismi anılmış, 1983 yılında Cihan Ünal ile evlenmiş bu evliliğinden 1985 doğumlu Yağmur isminde bir kızı vardır. Bu evliliği 1987 yılında son bulmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz