Haluk Akakçe

Haluk Akakçe hakkında merak edilen kariyeri. Peki kaç yaşında? nerede doğdu? eğitimi, çalışmaları nelerdir? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1970 yılında dünyaya gelen Haluk Akakçe aslen Ankara doğumludur. Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nden 1993 senesinde mezun olmuştur. Daha sonra İngiltere Londra’da Royal College of Art ile, Chicago’da the School of the Art Institute’de 2 ayrı lisansüstü programı tamamlamıştır. MFA derecelerini birincilikle tamamlamıştır.

Genç yaşlardan itibaren dünyanın en önde gelen müze ve galerilerinde kişisel sergiler açmıştır. Dünyada çağdaş sanat dünyasının en yaratıcı isimleri arasında yer almaktadır.

Yapmış olduğu çalışmalar günümüze kadar Flash Art, Frieze, Artforum, Art in America ve Vogue dergileri gibi bir çok uluslararası yayınlara konu olmuştur.

Başarılı sanatçı, videodan duvar resmine, kağıt üzerine akrilik resimlerden ahşap üzeri ayna ve çeşitli boyama tekniklerini içeren panellere kadar geniş perspektifte çağdaş eserler sunmaktadır. Günümüzde yaşantısını İstanbul ve New York’ta sürdürmektedir. Medya ve magazin dünyasında sık sık ismi geçen başarılı sanatçı sadece sanatı değil ilginç giyim tarzı ve stili ile de tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır. 2020 yılında Aleyna Tilki‘nin evinde Akakçe’nin çalışmalarının bulunduğu resimler de dikkat çekmiştir.

Haluk Akakçe sergi;

Sao Paulo ve Shanghai Bienalleri
New York-New Museums Contemporary Art
Minesota-the Walker Art Center
Frankfurt-Museum für Moderne Kunst
Londra-Tate Britain
Londra-Institute of Contemporary
the P.S.1 Contemporary Art Center
Whitney Museum of Art New York
Kunst-Werke Berlin
Museum für Gegenwartskunst Basel
Centre d’art Contemporain Cenevre
Platform Garanti İstanbul

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz