Cemalettin Göçmen

0

Cemalettin Göçmen uzun yıllardır yiyecek içecek sektöründe yer almakta, 33 yaşında olup 18 yıldır yiyecek içecek sektörünün içinde olup, 10 yıldır profesyonel olarak bu işin içindedir. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? iş hayatı ve kariyeri gibi bir çok sorunun cevabı merak konusudur.

Cemalettin Göçmen kariyeri, iş hayatı;

1989 yılının Mayıs ayında dünyaya gelen Cemalettin Göçmen aslen Konya’lıdır ve Konya’da doğmuştur. Uzmanlık alanı Türk Mutfağı, İtalyan mutfağı, Japon mutfağı ve Fransız mutfağı’dır.

Bulaşık yıkamakla Başlamış bu işe. Bugüne Kadar birçok ünlü aşçı ile röportaj yaptım, ama Cemalettin gibi azimlisini, mesleğini bu kadar sevenini ve bir o kadar da heyecanlısını görmedim diyebilirim. Her bölümünde çalışmış Cemalettin Sektörün.

Bulaşık yıkamış, kasap çırağı olmuş, Kahvaltı ve soğuk meze hazırlamış bir süre. Fransa, İtalya, Malta, Yunanistan, Konya, İstanbul Antalya’nın birçok beldesinde ünlü otel, Restoranlarda ve Özel Yatlarda Şef olarak görev yapmış. Konya Rixos Otel’de 5 sene Şef yardımcısı olarak görev yapmış, 2007 yılında Rixos Hotel in en iyi ekibi ile Dünyaca ünlü Gurme’lere sunumlar yapmışlar. Bu sunumlardan birçok ödül almışlar.

Hotel ve Restoranlardan Sonra Özel Yatlarda Yabancı ve Türk İş Adamlarının yanında Private Chef olarak görev almış, çünkü o ilerde iyi bir aşçı olmak istiyormuş. Bir hafta dayanabilmiş babasının zorla götürdüğü tanker fabrikasında çalışmaya. Babasına turizm ve otelcilik okumak istediğini söylemiş ama babası karşı Çıkmış. Yine de yılmamış kafasına koymuş bir kere ne olursa olsun gideceğim demiş o okula.

Lisede ona destek veren Ayşe Hocasına da vefasını her daim dile getiriyor. (Hayallerimin peşinden gitmek istiyorum) diyor. Bu sözü babasına söylemiş, hem de turizm ve otelcilik okumasına karşı çıkan ve (Bu yola devam edersen sana hiçbir şekilde destek vermem) diyen babasına.

Cemalettin Göçmen günde sadece 4 saat uyumuş, okuldan sonra çalışmıştır. Bu azmi takdire şayan olan Cemalettin’in en sonunda babası da bu durumu kabullenmiş, hevesini alsın diye izin vermiş oğluna, ama bilmezki oğlunun ileride iyi bir aşçı olacağını.

Çalışma azmi;

Farklı lezzetler ortaya koymayı seven usta şef, böylece çok iyi bir şef olma yolunda ilk adımı atmış. Çok iyi şeflerle çalışmış ve hiçbir şefin meslek ile ilgili tüyo vermediğini söylüyor Cemalettin. “Ben yine uzaktan gözlerdim onları ve küçük notlar alırdım” diyerek bize en iyi öğrenmenin, iyi gözlem yapmak olduğunu kanıtlamış oluyor.

Kendisini bilgiye ve araştırmaya adamış, sürekli farklı mutfak kültürlerinin önemli detaylar ile alakalı bilgilerin peşine düşmüştür.

Restaurant’larda ve hotellerde, oluşturduğu menüler yıllardır edindiği birikimini ve lezzetleri müşterilerin damakları ve misafirleri ile buluşturuyor. Yaptığı yemekleri yiyen insanların masasına gidip yemek ve memnuniyetleri hakkında sorular soracak kadar ilgili ve nazik bir şef Cemalettin Göçmen.

Benim için önemli olan yemek yaptığım kişiyi tanımak ve ikinci kez geldiğinde istediği yemeğinin nasıl pişirilmesi gerektiğini önceden bilmek ve gerekli sunum yapmaktır. Sabah 6 da kalkan, 45 dakika sporunu yapan, ardından evden çıkıp halden meyve ve sebzesini itina ile alan, sonrasında da gidip etini özenle seçmekte, mesleğinin hakkını fazlasıyla vermektedir.

Yemekte malzemenin çok önemli olduğunu, ama bunun yanı sıra malzemelerin işlenmesi ve terbiye edilmesinin de bi o kadar önemli olduğunu dile getirmiştir. 40 gün eti terbiye ettikten sonra yemeğinde kullanıyor.

Kötü şefler yemeği baharata boğarmış! Derler Cemalettin Göçmen senin baharatla aran nasıl? sorusuna, “Her türlü baharatı yerinde ve yeteri kadar kullanırsan, sonucu ulaşırsın” cevabını vermiştir. Bir şef yemeyeceği yemeği müşterisine vermez. Bu onun en önemli sloganıdır. Bir yerde yemek yerken mutlu olmak istediğini, müşterilerinin de yediği yemeklerden keyif almalarını istediğini dile getirmiştir.

En önemli ilkelerinden birisi müşteri memnuniyetidir. Türk Mutfağı, Fransız, İtalyan ve Meksika mutfağının farklı damak lezzetlerini misafirlerine sunmaktadır.

Hayatta yaptığı her şeyin içine sevgisini katan usta Cemalettin Göçmen, mesleğime aşkla bağlıyım yemek yapmak’da resim yapmak gibidir dolayısıyla yemek yapmakta bir sanattır, Aşktır zevktir diyor.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz