Ali Güngörmüş

0

Ali Güngörmüş Michelin yıldızlı tek Türk şef. Hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca kariyeri, eğitimi, biyografi ve hayatı.

Ali Güngörmüş Kimdir?

Ali Güngörmüş aşçı, şef. Gurbetçi bir ailenin 7 çocuğundan biridir. Babası Hasan Güngörmüş seneler önce Almanya’ya kaynak işçisi olarak gitmiştir. Başarılı şef, 10 yaşındayken babası onu ve ailesini Almanya’ya yanına almıştır. 6 kardeşi elektrikçi, oto tamirciliği, hemşirelik ve sekreterlik gibi mesleklerde çalışmıştır. O ise Aşçılı’ğı seçmiş ve bu günlere gelmiştir.

İlk zamanlar her ne kadar dans ile ilgilense de zamanla bunun kendisine bir getirisinin olmadığına karar vermiştir. 17 yaşında ise mutfak dünyası ile tanışmış ve çıraklık okuluna giderek okulu 1. olara tamamlamıştır.

Ali Güngörmüş Nereli?

Ali Güngörmüş Tunceli’lidir. Aslen Tunceli’nin Pageou Köyü nüfusuna kayıtlıdır.

Göngörmüş, önce dünyanın en saygın yemek nişanı Michelin yıldızını almış, daha sonra doğduğu köyün adını verdiği restoranı ile ‘yılın restorancısı’ seçilmiştir. Menüsünde ağırlıklı olarak Akdenizli dokunuşlara yer veren 70 kişi kapasiteli Pageou, rahat ve samimi bir atmosferde, “bistronomi” felsefesi ile hizmet vermektedir.

30 yaşına gelmeden kendi işini kurmayı hedeflemiş, 27 yaşında ise hedefine ulaşmıştır. Ancak hedefine ulaşsa da azminden hiç bir şey kaybetmemiş ve her zaman üstüne koyarak bir üst level’e yükselmiştir. Almanya Hamburg’da Elbe nehri kıyısında ilk olarak hayallerinin restoranı olan mekanı 20 kişilik ekibi ile açmıştır. Günümüzde Almanya’nın ülkenin geleceğinde şekillenen 100 beyin listesinde yer aldığı belirtiliyor.
ali gungormus6

Ali Güngörmüş Kaç Yaşında?

Ali Güngörmüş 47 yaşındadır. Doğum tarihi 15 Ekim 1976, burcu ise terazi’dir.

Yazmış olduğu Mediterran isimli kitap dışında, hayatını ve yemek tariflerini içeren, Ali Güngörmüş ismi ile 287 sayfalık bir kitap yayınlanmıştır. Kitap Fransız Edouard Cointreau Dünya Yemek Kitapları Ödülü yarışmasında, 2008 senesinde Akdeniz Mutfağı dalında yayınlanmış olan en iyi kitap ödülünü almıştır. Ayrıca girişimcilik konusunda en önemli fuarlardan olan deGUT’ ta Güngörmüş’ün hayatını ve başarılarını konu alan bir film gösterime girmiştir.

İlk olarak kariyerine, 1995 yılında Almanya Münih’teki Glockenbach isimli 1 Michelin yıldızlı restoranda başlamıştır. Metroda gazete okurken bir ilan gördüğünü ve aradığını, gittiğinde ise Karl Ederer ile tanıştığını ve sonrasında işe alındığını ve 2 sene orada çalıştığını belirtmiştir.

Sonrasında Münih’teki 2 Michelin yıldızlı Tantris ve Wertheim-Bettingen’de yine iki Michelin yıldızlı Schweizer Stuben lokantalarında çalışmıştır. K?fer-Sch?nke, Ederer ve Lenbach gibi Münih’in tanınmış restoranlarına aşçıbaşı ünvanı ile geçmiştir.

2005 yılında ise kendi restoranını açmıştır. Hamburg’da Le Canard isminde bir restoranı ve isim hakkındı satın almış, tekrar eski günlerine ve daha iyisine ulaşabilmek için 1 Milyon Euro harcamıştır. Le Canard tabelasına nouveau (yeni) kelimesini yazdırmıştır.

Resmi instagram hesabı @ali_guengoermues ‘dur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz