Celal Şengör

0

Celal Şengör açıklamaları, katıldığı televizyon canlı yayın programları ve duruşu ile oldukça merak edilen bir isimdir. Ünlü Prof. hakkında merak edilen tüm detaylar. Eğitimi, çalışmaları, biyografi ve kısaca hayatı.

Celal Şengör Kimdir?

Celal Şengör Jeoloji Profesörü, bilim insanı, yer bilimci, araştırmacı, yazar, akademisyen. ABD ve Rus Bilimler Akademisi üyesidir. Şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına etkisini ortaya koyan Şengör, Kimmer Kıtası ismini verdiği bir şerit kıta keşfetmiştir.

Eğitim Hayatı:

1973 senesinde Robert Koleji’ni tamamlayan Şengör, 1978 senesinde ise New York Eyalet Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyet ile birlikte Jeolog ünvanını da almıştır. Yine aynı üniversite bünyesinde, 1979 senesinde master ve 1982 senesinde Doktora çalışmalarını tamamlamıştır.

Doktora çalışması sonrasında Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Türkiye dönüşü sonrasında, 1981’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Maden Bölümü’nde asistan olarak görev yapmaya başlamıştır. 1986 senesinde ise İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesinde, Genel Jeoloji bölümünde Doçent olmuştur.

1990 senesinde Academia Europaena’ya kabul edilen Şengör, bu cemiyetin de ilk Türk üyesi olmuştur.

1992 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’de Jeoloji Profesörlüğü’ne yükselmiş, 1 sene sonra ise Türkiye Bilimler Akademisi’nin kuruculuğunda yer almıştır.

TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi de olan Şengör, Fransa, İngiltere, Avusturya ve Amerika’da misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunmuştur. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akedemisi’ne üye olan ilk Türk Bilim insanı ünvanına sahip olan isimdir.

Yapısal jeoloji ve tektonik alanlarında çalışmaları ile dikkat çeken Şengör, bu konularda 175 makale ve 6 bilimsel eser kaleme almıştır. Ulusal ve uluslararası pek çok dergide editörlük ve yayın kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

23 Mart 2022 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde son dersini vermiş ve 24 Mart 2022 tarihinde emekli olmuştur.
celal sengor2 jpg

Celal Şengör Nereli?

Celal Şengör anne tarafından Çorum, baba tarafından ise aslen Konya’lıdır.

Bir açıklamasında aslen nereli olduğu ile ilgili şu sözleri sarfetmiştir. “Annemin babası, ailenin atalarının Çorum’dan, babamın babası da Konya’dan geldiklerini söylerdi, ama bunların gerçekle herhangi bir ilişkisi olduğunu sanmıyorum. Yakıştırma gibi geliyor. kökünü Anadolu’ya bağlama arzusu gibi.”

Ayrıca bazı kaynaklarda da Rumeli göçmeni bir ailenin çocuğu olduğu, Kosova, Makedonya, Preveze ve Yanya’dan göçenlerin soyundan geldiği belirtiliyor.

Celal Şengör Kaç Yaşında?

Celal Şengör 69 yaşındadır. Doğum tarihi 24 Mart 1955, burcu ise koç.

Celal Şengör Evlimi? Eşi Ailesi

Celal Şengör 1986 senesinde Oya Maltepe ile evlenmiş ve bu evliliğinden 1989 yılında Hakkı Celâlettin Asım Şengör isminde bir oğlu vardır.

Hangi Dilleri biliyor sorusuda merak edilenler arasında. Şengör, ileri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Almanca bildiğini belirtmiştir. Ayrıca Felemenkçe, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca ve Osmanlı Türkçesini okuyabildiğini de dile getirmiştir.
celal sengor5 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz