Cahit Kırkazak

Cahit Kırkazak Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın aday olmayacaklarını açıklamaları sonrasında Sultan Özcan ile birlikte HDP Eş Genel Başkanlıklarına seçilen isim olmuştur. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Cahit Kırkazak Kimdir?

Cahit Kırkazak siyasetçi, avukat, HDP Eş Genel Başkanı / Hevserokê Partîya Demokratîk a Gelan. Mithat Sancar ve Pervin Buldan sonrasında Sultan Özcan ile birlikte HDP’nin 4. Olağanüstü Kongresi’nde HDP Eş Genel Başkanlıklarına seçilmiştir.

Cahit Kırkazak Nereli?

Cahit Kırkazak aslen Diyarbakır Silvan’lıdır. Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. Kürt asıllı siyasetçi ve avukat olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Cahit Kirkazak2 jpg
Orta okulu Bursa’da, Lise eğitimimi ise Ankara Adalet Meslek Lisesinde tamamlamıştır.

Ankara Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu, Anadolu Üniversitesi İİBF, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu’dur. Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Kültürü programı Yüksek Lisans çalışmalarının sürdüğü belirtilmektedir.

1998 ve 2014 yılları arasında kamu personeli olarak çalışan Kırkazak, 2014 yılından bu yana serbest avukat olarak görev yapmaktadır.

Toplumsal mücadeleye Kamu Emekçisi olduğu dönemde Sendikal mücadele ile başlamıştır.

2016 ve 2018 – 2020 ve 2022 yılları arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi Üyesi seçilmiştir. 2022 yılından bu yana Yeşil Sol Parti MYK üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

2015 senesinden beridir Kürt siyasi hareketine ve HDP’ye yönelik açılan davalarda avukatlık yapmaktadır. Kobanê Davası’nın avukatlarından olup aynı zamanda Kobanê Davası’nın hukuk koordinasyonunda yer almaktadır. Yeni Yaşam gazetesinde periyodik olarak köşe yazıları yazan Av. Kırkazak, aynı zamanda çeşitli yayınlarda Kürtçe ve Türkçe yazılarına devam etmektedir.

Resmi twitter hesabı @Av_CKirkazak, resmi instagram hesabı ise @cahit_kirkazak ‘tır.
Cahit Kirkazak1 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz