Ekin Deligöz

0

Ekin Deligöz hakkında merak edilen tüm detaylar! Kimdir? nereli? kısaca eğitimi, kariyeri, çalışmaları, hayatı ve biyografi bilgileri. kimnereli.net

Ekin Deligöz Kimdir?

Ekin Deligöz Alman siyasetçi, milletvekili. Birlik 90/Yeşiller üyesi Alman Federal Meclisi milletvekili olarak meclis’te yer almıştır.

Ekin Deligöz Nereli?

Ekin Deligöz aslen Tokat’lıdır. Tokat’ta dünyaya gelmiştir.

Ekin Deligöz Kaç Yaşında?

Ekin Deligöz 53 yaşındadır. Doğum tarihi 21 Nisan 1971, burcu boğa, doğum yeri Tokat.

1979 senesinde 8 yaşındayken ailesi ile beraber Almanya’ya göç etmiş, eğitimini Weißenhorn’da tamamlamıştır. Ardından 1998 senesinde, Konstanz ve Viyana üniversitelerinde idari çalışmalarda derece kazanan Deligöz, 1997 yılının Şubat ayında Alman Vatandaşı olmuştur.
Ekin Deligoz3
Siyaset Hayatı:

Siyaset dünyasına Birlik 90/Yeşiller’e öğrenci üye olarak katılan Deligöz, Yeşiller’in gençlik örgütünün Bavyera bölümüne girmiştir. 1998’de Bundestag milletvekili, 2002, 2005, 2009 ve 2013 seçimlerinde tekrar milletvekili seçilmiştir. Federal mecliste sandalye kazanan 11 Türk asıllı siyasetçiden birisidir.

2002 ve 2005 yılları arasında Birlik 90/Yeşiller’in parlamento Grubu Başkanlığını üstlenmiştir.

2009 yılından 2013 yılına kadar, grubun vekil sözcülüğünü üstlenen Deligöz, Bütçe Komitesi’nin bir üyesi ve Denetim Komitesi’nin başkan yardımcılığı görevilerini sürdürmüştür.

Ayrıca şu görevleri de üstlenmiş;

Parlamento grubunun Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı (BMAS)
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF)
Federal Sağlık Bakanlığı (BMG)
Federal Aile İşleri Bakanlığı
Yaşlı Yurttaşlar, Kadınlar ve Gençlik (BMFSFJ) ve Federal Cumhurbaşkanlığı Ofisi Bütçe raportörü.

Ayrıca Gegen Vergessen – Für Demokratie, Alman Kamu ve Özel Refah Birliği ile UNICEF Alman Komitesi yönetim kurulu üyelerindendir.

2016 senesinde, 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirmiştir. Bu nedenle polis koruması ile mesleki ve özel faaliyetler için ilave güvenlik tedbirleri alan 11 Türk kökenli milletvekilinden biri olmuştur.

Ekin Deligöz evlidir ve iki çocuğu vardır.

Resmi instagram hesabı @ekin_deligoez resmi twitter hesabı ise @ekindeligoez ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz