Yekta Güngör Özden

1932 yılında dünyaya gelen hukukçu, yazar Yekta Güngör Özden 7 sene Anayasa Mahkemesi Başkanlığı yapmıştır. Aslen Tokat Niksar’lıdır, annesi ev hanımı, babası ise öğretmenlik yapmıştır.

İlköğretim ve Ortaoukul eğitimini memleketi Niksar’da tamamlamış ardından Lise eğitimini Samsun, Tokat, Kayseri ve Sivas’ta bitirmiştir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Üniversite döneminde Ankara Ünv. Talebe Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Talebe Fed. Yayın Komisyonu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.

1961 senesinde Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı 2. başkanlığı yapmış ayrıca yine bu dönemde Ankara Türk Devrim Ocakları kurucuları arasında yer almıştır.

İlk defa 10 Kasım 1960 tarihinde Milli Birlik Komitesinin kabulü ile Anıtkabir’de, 2004 yılı ve 2008 seneleri hariç her 19 Mayıs törenlerinde öğretmenler korosunca seslendirilen Gençlik Andının yazarıdır. Ayrıca Avukatlık Yasasında yer alan Avukatlık Andı ve KKTC’nin Bağımsızlık Andınında yazarı Yekta Güngör Özden’dir.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Levazım Şefliği ve Karayolları Genel Müdürlüğü Personel dairesinde çalışmıştır. Askerliğini yedek subay olarak İstanbul Boğazı Müstahkem Mevki-i Komutanlığı Muhabere Bölüğünde tamamlamıştır.

13 sene Ortaokul öğretmenliği ve yüksekokul öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Yekta Güngör Özden siyaset hayatı;

Stajer olarak Ankara Barosu’na 1956 yılında katılan Özden 1965 ve 1966 yıllarında genel sekreterlik, 1972 ve 1974 yıllarında Ankara Barosu Başkanlığı yapmış Türkiye Barolar Birliği kuruluşunda etkin rol üstlenmiştir. Türk Hukukçular Birliği kurucu genel başkanlığıda yapan Yekta Özden 1979 yılında Cumhuriyet Senatosu tarafından Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine seçilmiştir. Bu tarihe kadar CHP Gençlik Kolları Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 1988 yılında Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine, 1991’de birinci, 1995 yılında ise ikinci kez Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevine getirilen Yekta Güngör Özden 1998 yılında emekli olmuştur.

Emekli olduğu sene Atatürkçü Düşünce Derneği genel başkanlığına seçilen Özden’in Türk Dili, Varlık, Yazko Edebiyat ve Kemalist Ülkü dergilerinde bir çok kez şiir ve yazıları yayınlanmıştır. 2002 yılında CDP Genel Başkanlığını ve üyeliğini 2004 yılında bırakmış ve siyasal partiler ile tüm ilişiğini kesmiştir.

2010 senesinden bu yana Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Anayasa Yargısı dersi veren Yekta Güngör Özden daha önce Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine Anayasa Sorunları ve Siyasal Sistemler dersi vermiştir. Eşi emekli öğretmen olan Yekta Güngör Özden’in bir kızı birde oğlu vardır. Kızı psikolog, oğlu ise uzman hekim olarak çalışma hayatlarını sürdürmektedirler.

Bugüne kadar 1 senfoni, 2 marş ve 10 şarkı yazmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz