Hacer Foggo

Hacer Foggo CHP İzmir 2. Bölge 8. sıra milletvekili adayı. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Hacer Foggo Kimdir?

Hacer Foggo gazeteci, araştırmacı, yazar, siyasetçi, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir 2. Bölge Milletvekili adayı. Öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin kızıdır.

Pandemi sürecinde kurulan Derin Yoksulluk Ağı’nın kurucusu olarak tanınmıştır. Ayrıca 196Sekiz Youtube video kanalında paylaşımlar yapmıştır. Ebeveynler çocuklarına yoksulluğu miras olarak bırakıyor. sözü ile ciddi bir kitleye hitap etmiştir. Açık Alan Derneği kurucusudur.

Hacer Foggo Nereli?

Hacer Foggo aslen Tokat Zile’lidir. 1980 darbesi sonrasında memleketi Tokat Zile’den İstanbul’a yerleşmiştir.
hacer foggo3 jpg

Hacer Foggo Kısaca Hayatı

Hacer Foggo Cumhuriyet İlköğretimi tamamlamış, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü mezunudur. 15 seneden fazla gazete ve dergiler de muhabir olarak çalışmıştır. Gazeteci, yazar kimliğinin yanı sıra siyasetçi, insan hakları aktivisti olarak tanınmaktadır.

Özellikle insan hakları ve kent yoksulluğu üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2016 senesinde okula devam edemeyen çocuklar için Çimenev Bilim ve Sanat Merkezi’nin kuruculuğunu üstlenmiş, 2020 yılında ise Derin Yoksulluk Ağı’nın kurucu ismi olmuştur.

Cumhuriyet Halk Partisi Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2023 yılında genel seçimlerde Genel Başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu‘nun üstlendiği Cumhuriyet Halk Partisi İzmir 1. Bölge Milletvekili adayı olduğu açıklanmıştır.

Evli olan Foggo’nun bazı kaynaklarda belirtildiği üzere eşi İngiliz asıllıdır.

Hacer Foggo Kaç Yaşında?

Hacer Foggo 56 yaşındadır. Doğum tarihi 12 Aralık 1967, burcu ise yay’dır.

Kitapları:

Askıda Hayatlar – Yoksulluk Günlükleri

Kırmızı Püskül 1843-1846 Nesturi Katliamı

Bazı Ödülleri:

Wow Dünya Kadınlar Festivali’nde lider kadınlardan biri seçilmiştir. (2021)
SES Yılın Kadınları 2021 ödülü. (2022)
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi 29. ÇGD Uğur Mumcu Dayanışma Ödülü. (2022)

Hakkında soyadı, Alevi mi? kökeni gibi sorular da merak konusu olan Foggo hakkında vikipedi ve ekşi sözlükte de bir çok bilgi mevcuttur. Ayrıca TSK ile ilgili açıklamaları ile de gündeme gelmiştir. Ayrıca Aydınlık tarafından hedef gösterildiğine dair bir çok haber medyasında gündem olmuştur.

Resmi twitter hesabı @hacerfoggo resmi instagram hesabı ise @hacerfoggo ‘dur.
Hacer Foggo5 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz