Osman Kavala

Osman Kavala hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? eğitimi, çalışmaları, kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

İş dünyasında Kızıl Soros lakabı ile tanınan İş Adamı Osman Kavala 1957 yılında Fransa Paris’te dünyaya gelmiştir. Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı İletişim Yayınları’nın sahibi’dir.

İstanbul Robert Lisesi mezuniyetinin ardından Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuştur. 1982 yılında babası Mehmet Kavala’yı yitirmiştir. Günümüzde Kavala Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı ile iş hayatını sürdüren Osman Kavala ayrıca Türk Yunan İş Konseyi, Türk Polonya İş Konseyi gibi kuruluşlarında yönetim kurulundadır.

Aslen nereli olduğu bilinmemekle birlikte Kavala soyismi ile bağlantı kurulduğunda Yunanistan’nın Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde bir sahil kendi olan Kavala’dan geldiği düşünülmektedir. Kavala Osmanlı Devleti döneminde Balkanlar’ın en önemli merkezlerinden olan bir yerdir. Ayrıca Mısır valisi Kavalalılar Hanedanı’nın kurucusu, Mısır ve Sudan’ın ilk hidivi olan ve Osmanlı Devleti’ne karşı başarılı bir isyan gerçekleştiren Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın doğum yeridir.

Osman Kavala Evli mi? eşi kimdir?

Ayşe Buğra Hanım ile evlidir. Eşi Türk sosyal bilimci, Atatürk Modern Türk Tarihi Enstitüsü’nde Ekonomisi Profesörü ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu’nun kurucu ortağı’dır. Eşi 2014 yılında TWAS Sosyal Bilimler Ödülü’nü almıştır.

2016 yılında Meral Akşener ile teyze çocukları oldukları yönünde bir çok haber çıkmış ancak, bir açıklamasında bunun doğru olmadığını beyan etmiştir. Terörist başı apo’ya selam yollayan iş adamı olarakta bilinmektedir. Ayrıca Seni Başkan Yaptırmayacağız sloganının çıkış noktası Kavala’dır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz