Meral Akşener

1

Meral Akşener İyi Parti Genel Başkanı. Hakkında bilinmeyenler, merak edilenler, son dakika bilgileri, siyaset hayatı ve biyografisi. Son dönemde siyaset dünyasının en hareketli dönemlerinde en fazla gündeme gelen isimlerden olmuştur. Hakkında Tüm Detaylar!

Meral Akşener Kimdir?

Meral Akşener siyasetçi, akademisyen, tarihçi, milletvekili, İyi Parti Genel Başkanı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunudur. İ.Ü mezuniyeti sonrasında, Yüksek Lisans çalışmalarını tamamlayan Akşener, doktora yaparak “Tarih doktoru” ünvanı almıştır.

2017 senesinde İyi Parti’nin kurucusu olan Akşener, İyi Parti’nin ilk Genel Başkanı’dır.

Meral Akşener Nereli?

Meral Akşener Kocaeli doğumludur. Aslen Kocaeli İzmit Gündoğdu Mahallesi nüfusuna kayıtlıdır. Vedat Erbaş’ın “Türk Siyasetinde Meral Akşener” isimli kitabında Akşener’in de anne tarafından Selanik’li olduğu belirtiliyor. Akşener’in Diyarbakır’ı ilk fetheden Türklerin Savcı Boyu’na mensup olduğu belirtilmektedir.

Türk boyunun daha sonra, Diyarbakır’ı Uzun Hasan Devleti’ne bıraktığı, Diyarbakır’ı bırakan Savcı Boyu mensuplarının buradan Selanik’in Drama ilçesinin Hüseyin Köyü’ne göç ettikleri belirtilmektedir. Akşener Drama’dan Türkiye’ye göç etmiş muhacir bir ailenin kızıdır.

Baba tarafı, Diyarbakır’ın Küçükkadı köyü ve bölgenin sayılı Alevi Türkmen köylerinden olan Büyükkadı’dan Balkanlar’a göç ettirilmiş bir aileden gelmektedir.

Hakkında Soyağacı, dedesi kim gibi daha bir çok araştırma yapılmaktadır. Geçmiş dönemlerde Osman Kavala ile kuzen oldukları yönünde haberler de medyanın gündemine gelmiştir. Osman Kavala bu konu ile ilgili, Teyze çocuğu değiliz, birbirimizin kuzeni değiliz ama ortak bir kuzenimiz var” açıklamasında bulunmuştur.
meral aksener7

Meral Akşener Kaç Yaşında?

Meral Akşener 67 yaşındadır. Doğum tarihi 18 Temmuz 1956, doğum yeri Kocaeli İzmit Gündoğdu Mahallesi.

Meral Akşener Eğitim Hayatı

Meral Akşener 1974 yılında Bursa Kız Öğretmen Lisesi’nden “İlkokul öğretmeni” olarak mezun olmuştur. 1979 senesinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü tamamlamıştır. Ardından 1979 – 1982 yılları arasında öğretmen olarak çalışmıştır.

1982’de Yıldız Teknik Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi’nde araştırma görevlisi olmuştur.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yakın çağ tarihi dalında yüksek lisans yapmıştır. Yine Marmara Üniversitesi’nde, Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Türk tarihi dalında da doktora yapan Akşener, “Tarih Doktoru” olmuştur.

Kocaeli Üniversitesi’nde İnkılap tarihi bölüm başkanı ve Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı’nın kurucularından biri olarak başkanlığını da yapmıştır.
meral aksener4

Meral Akşener Kısaca Siyaset Hayatı

Meral Akşener başarılı akademisyenlik kariyeri sonrası 1994 yılındaki yerel seçim sürecinde siyasete girmiştir. 1995 yılındaki genel seçimlerde TBMM 20. dönem İstanbul milletvekili seçilmiştir.

21. dönemde Kocaeli, 23 ve 24. dönemlerde İstanbul Milletvekili.
54. Hükûmette İçişleri Bakanı.
2007 ile 2015 yılları arasında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili olarak görev yapmıştır.

2017’de İyi Parti Kurucu Başkanı olarak Genel Başkanlık görevini üstlenmiştir.

Son dönemde Altılı Masa olarak Kemal Kılıçdaroğlu, Gültekin Uysal, Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ile birlikte yer almıştır. 6’lı Masa, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi tarafından kurulmuş siyasi bir oluşumdur.

Masanın HDP ile uyumlu olmasını sorun olarak görmüş, bir ara istediği Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu olmadığı için masadan ayrılmış, ancak tekrar masaya dönmüştür. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı adayı olarak ya Mansur Yavaş, ya da Ekrem İmamoğlu işaret edilmişti.

Akşener, Erdoğan hükümeti tarafından kendisine Fetö bağlantılı yakıştırması yapıldığını da aktarmıştır.
meral aksener8

Meral Akşener Ailesi

Meral Akşener 1980 yılında Tuncer Akşener ile evlenmiştir. Bu evliliğinden 1984 doğumlu Fatih Akşener isminde bir oğlu vardır. Fatih Akşener 2012 yılında Neşe Beyatlı Aydıner’in kızı Işıl Abeş ile evlenmiştir. Akşener’in Pars ve Ayda isimlerinde iki torunu vardır. Kocası nereli? sorusu da sık sık merak konusu olmaktadır. Tuncer Akşener, ODTÜ’de öğrenim görürken siyasetle ilgilenmiş bir isimdir.

Resmi instagram hesabı @meralaksener resmi twitter hesabı ise @meral_aksener ‘dir.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz