Mesut Uçar

Mesut Uçar Konuşmacı, Hacker ve Siber Güvenlik Uzmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Hem ülkemizde hem de dünyada Siber Güvenlik alanı üzerine ilk akla gelen isimlerin başında yer almaktadır. Takma ismi ise LordERROR olarak kayıtlara geçen Uçar hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1992 yılının Temmuz ayında Sivas’ta dünyaya gelen Mesut Uçar henüz 7 yaşında iken çok küçük yaşlarda bilgisayar ile tanışmıştır. Yakın Doğu Üniversitesi’nden mezun olmuş ve Lisans eğitimini tamamlamıştır.

Günümüze kadar uzmanlık alanı Siber Güvenlik üzerine Türkiye dahil yurt dışında toplam 26 üniversite’de konuşmalar gerçekleştirmiştir. Konuşma konuları genellikle Siber Güvenlik, Siber Savaş, Ulusal Siber Güvenlik Duvarı, Siber Saldırıların Borsa ve finans kaynaklarındaki etkileri üzerine olmuştur.

Dünya çapında ödül avcılığı Bug bounty kapsamlarında birçok markanın sistemlerinde güvenlik açığı bularak bu kapsamda dünya çapında “white hat hacker” listesine ismini yazdırmıştır. Günümüzde aktif olarak Devlet sistemlerini, büyük firma ve şirketlerin Siber Güvenlik danışmanlığını yaparak çalışmalarını sürdürmektedir. Diğer bir yandan Bilgi Güvenliği üzerine eğitimler vermekte, aynı zamanda Uluslar arası Bilgi Güvenliği baş denetçisi olarak görev yapmaktadır.

Geçmiş senelerde Doğu Türkistan’daki soydaşlarımızın sesini duyurmak için eylemde bulunmuş ve Çin’de büyük ses getirmiştir. Çin hükümeti’ne ait resmi site, üniversiteler ve Kamu kuruluşlarına ait web sitelerini hacklemiştir. Bu saldırı, o tarihe kadar Çin’e yapılan en büyük siber saldırı olarak kayıtlara geçirmiştir.

Ödüller:

Ebay, Sony, TMobileAdobe, Yandex, Microsoft, IBM, Paypal, Bloomberg, Kaspersky, LGAT&T, Acer, McAfee, Toshiba, NortonLifeLock, Alfa-Bank, Nvidia.

7 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz