Mustafa Karataş

Mustafa Karataş Hoca katıldığı canlı yayın programları ile ekran severler tarafından büyük bir ilgi ile takip ediliyor. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Mustafa Karataş Kimdir?

Mustafa Karataş din adamı, ilahiyatçı, sunucu, yazar, araştırmacı.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri, İham Kurucusu ve Başkanı, UMAD Başkan Yardımcısı ve Televizyon Programcısı’dır.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. 5 yaşında iken ailesi ile birlikte Karabük’e göç etmişlerdir. İlkokul ve Ortaokul tahsilini Karabük’te tamamlamıştır. İmam Hatip Lisesi’ne de Karabük’te başlayan Karataş, Lise eğitimini Kastamonu’da tamamlamıştı. 1984 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Yine Marmara Üniversitesi’nde 1989 yılında hadis kürsüsünde yüksek lisans yapmış, 1998 yılında da Doktara çalışmalarını tamamlamıştır. 2000 senesinde, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne yardımcı Doçent olarak atanmış, 2008 yılında Doçent, 2013 yılında ise Hadis Kürsüsü’nde Profesör olmuştur.

Üstlendiği Görevler:

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı başkanlığı
Rehberlik Danışmanlık Birimi başkanlığı.
Fakülte Kurulu Üyeliği.

Güzel san’atlarda hüsn-ü hat dersi de veren Prof. Dr. Karataş, üniversitede birçok yüksek lisans ve doktora talebesi yetiştirmiştir. Başarılı olanları burs ve seminerlerle desteklemek için İlim Hizmet Araştırma Merkezi’nde (İHAM) yüzlerce talebe yetiştirmiş bir isimdir.

2004 yılından itibaren televizyon programı yapan Prof. Dr. Karataş, bugüne kadar Cuma Sabahları ve Muhabbet Kapısı olmak üzere beş yüzden fazla canlı yayın gerçekleştirmiştir.

Mustafa Karataş Nereli?

Mustafa Karataş Sivas’lıdır. Aslen baba tarafından Sivas İli, Gürün İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Gürün’ün Güneş Köyündendir.

Mustafa Karataş Kaç Yaşında?

Mustafa Karataş 63 yaşındadır. Doğum tarihi 20 Mart 1961, doğum yeri Sivas Gürün, burcu ise balık’tır.

Mustafa Karataş Eşi Ailesi, Çocukları

Mustafa Karataş 1986 yılında Ordu’lu Hanife Hanım ile evlenmiştir. Bu evliliğinden Hümeyra Elif, Büşra, Müberra ve Mücteba isimlerinde dört çocuğu vardır. Ayrıca 5 torunu var.

İngilizce ve Arapça bilmekte, yaşantısını İstanbul Silivri’de sürdürmektedir.

Mustafa Karataş Kitapları

Hadislerde ve Uygulamada Yemek Duaları
İbadetlerde Ruh ve Şekil
Mutlu Bir Yuva İçin Dört Mektup
Hadislerin Sayısı
Hz. Peygamberin Beden Dili
Kul Peygamber
En Güzel Dualar
e-Fetva
Soru-Cevap
Hadis Rivayet Tarihi
Şifalar Kitabı
Bilimsel Yayınlar

Mustafa Karataş Eğitimi

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (1984)
M.Ü.S.B. E. Temel İslam Bilimleri Hadis Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans (1989)
M.Ü.S.B. E. Temel islam Bilimleri Hadis Anabilim Dalı’nda Doktora (1998)
İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yard. Doç. (2000)
İstanbul Üniversitesi Doçent (2008)
İstanbul Üniversitesi Profesör (2013)

Hakkında estetik, avesis, botoks, banka promosyonu ve borsa gibi bir çok konu ile ilgili soruların cevaplarının açıklaması da ekran severler tarafından araştırılmaktadır. Uzun süredir Kanal 7 ekranlarında Muhabbet Kapısı isimli programı hazırlayıp sunmaktadır. Kanal 7 program koordinatörü Nursel Tozkoparan ile birlikte Muhabbet Kapısı isimli programı sunmuştur.

Prof.Dr. Cevat Akşit, Mustafa Yıldız, Ömer Korkmaz ve Abdulvahap Ekinci gibi bir çok isimle canlı yayın programlarında yer almıştır.

Resmi instagram hesabı @profdrmustafakaratas resmi twitter hesabı ise @muhabbet_kapisi ‘dır.

Hakkında daha detaylı bilgiler için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://mustafakaratas.com

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz