İbrahim Çanakcı

İbrahim Çanakcı DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı Genel Başkan Yardımcısı. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı, özgeçmişi ve biyografi bilgileri.

İbrahim Çanakcı Kimdir?

İbrahim Çanakcı ekonomist, siyasetçi, DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı. Elazığ Lisesi ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur.

İbrahim Çanakcı Nereli?

İbrahim Çanakcı aslen Elazığ’lıdır, Elazığ’da dünyaya gelmiştir.

Ankara Üniversitesi mezuniyetinin ardından, 1989 ve 1991 yılları arasında Amerika Michigan State Üniversitesi Ekonomi Bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır.

1986 senesinde Devlet Planlama Teşkilatı’nda Kamu görevine başlamıştır. 1994 yılının Mayıs ve 2000 yılının Aralık ayları arasında Devlet Planlama Teşkilatında Konjonktür Dairesi Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 2000 yılının Aralık ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda Ekonomik Değerlendirmeler Dairesi Başkanı olarak atanmış, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu İkinci Başkanı olarak görev yapmıştır.
Ibrahim canakci3 jpg
2003 ve 2014 seneleri arası Hazine Müsteşarı olarak çalışmıştır.

Finansal İstikrar Komitesi, Tarımsal Destekleme Yönlendirme Kurulu, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu gibi çok sayıda kurul ve komitede üyelik yapmıştır. Dünya Bankası ve diğer çok taraflı kalkınma bankalarında Türkiye’yi Guvernör olarak temsil etmiştir. İslam Kalkınma Bankası ve yan kuruluşlarının Yönetim Kurullarında İcra Direktörü görevinde bulunmuştur.

2014 ve 2016 yılları arasında, Washington’da Türkiye ve 7 Doğu ve Orta Avrupa Ülkesini temsilen Uluslararası Para Fonu İcra Direktörleri Kurulu’nda İcra Direktörü olarak görev almıştır. 2017 ve 2019 yılları arasında Cidde’de İslam Kalkınma Bankasında Başkan Özel Danışmanı olarak çalışmıştır.

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. DEVA Partisi kurucusu Ali Babacan‘dır.

İbrahim Halil Çanakcı evlidir ve iki evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz