Hasan Ayrancı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ayrancı, aynı zamanda (ESYAV) Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanıdır.

1966 yılında altı çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak Ankara’da dünyaya gelmiştir. 5 yaşına gelmeden okumayı öğrenmiş, 6 yaşında ise Kur-an okumaya başlamıştır.

Türkiş Bloklarında 13 Ekim İlköğretim okulu, İnönü Ortaokulu ve Yenimahalle Endüstri Meslek Lisesini tamamlamıştır. Lisenin ardından hava kuvvetlerine işçi olarak girmiş bu dönemde sınavlara girerek Hukuk Fakültesini kazanmıştır.

1989 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Hasan Ayrancı aynı üniversitede Yüksek Lisan ve Doktora çalışmalarını damamlamış ve Doçentlik, Profesörlük ünvanlarını kazanmıştır.

Uzun seneler Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarında üyelik ve başkanlık yapan Hasan Ayrancı çok iyi derecede İngilizce, Arapça ve Almanca bilmektedir. Türkçe ve Almanca yayınlanmış bir çok makalesi ve 5 kitabı bulunmaktadır.

Eşi Yozgat’lıdır. Bu evliliğinden Hasan Ege isminde bir oğlu vardır. Evlendiği dönemde eşi hakimlik mesleğine başlamış ardından Adalet Bakanlığında Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı olarak görev yapmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz