Gülten İmamoğlu

Gülten İmamoğlu hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1970 yılında dünyaya gelen Gülten İmamoğlu aslen Tokat’ın Turhal İlçesi’nde doğmuştur. 1991 senesinde 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim – İş Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından aynı üniversite’de 1992 ‘de Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

1991 ve 1994 yılları arasında Samsun Halkının Resim Sanatına Bakışı konulu tez çalışması ile yine 19 Mayıs Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapmıştır.

1994-1998 arasında, Görsel Dışavurumda Objektif Saptama Tekniklerinden Öznel Anlatıma Doğru Geliştirilebilir Bir Pratik Olarak Desen Eğitimi, konulu tez çalışmasıyla da Sanatta Yeterlilik Derecesi almıştır. Ardından Güzel Sanatlar Resim İş Eğitimi Bölümüne Öğretim Görevlisi olarak atanan isim olmuştur.


1999’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim-İş Eğitimi Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atanmış, 2005 yılında ise Doçent olmuştur. 2011 ‘de Profesör olarak OMU Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümüne atanmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğü yapmıştır.

Gülten İmamoğlu günümüze kadar, New York, Londra, Las Vegas, Los Angeles, San Francisco, Florida, Chicago, Washington, Bulgaristan ve Pakistan’da bir çok önemli sergiler gerçekleştirmiştir. Los Angeles ve Londra Cork Street’de önemli galeriler ile çalışan İmamoğlu’nun, LasVegas South Nevada Fine Art Museum daimi koleksiyonunda 2 eseri bulunmaktadır. Yabancı ve yerli birçok önemli koleksiyonda da eserleri bulunan sanatçı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) üyesidir.

Prof.Dr. Gülten İmamoğlu günümüzde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Güzel Sanatlar Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

American Biographical Institude tarafından “WOMAN OF THE YEAR 2011” seçilmiştir. Günümüzde sanatsal çalışmalarını İstanbul, Rumeli Caddesi üzerinde atölyesinde sürdürdüğü belirtilen başarılı sanatçı ayrıca, Psikeart ve Memlekent dergileri yazarları arasında yer alıyor.

Sık sık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile akraba mı? gibi soruları merak konusu olmaktadır. Ancak henüz bu konu hakkında bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz