Gazi Yaşargil

1925 doğumlu Profesör, Nörocerrah ve Bilim Adamı Gazi Yaşargil aynı zamanda Beyin ve Sinir Cerrahisidir.

Babasının Kaymakam olması nedeni ile Diyarbakır’da doğan Gazi Yaşargil doğduğu yıl ailesi ve 4 kardeşi ile birlikte Ankara’ya yerleşmiştir.

Gazi Atatürk Lisesi mezunudur. Ardından Almanya Friedrich Schiller Üniversitesinde Tıp eğitimi almış ikinci yılında ise İsviçre Basel Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur.

Mezun olduktan sonra 3 ay Anatomi Enstitüsünde beyin üzerine Dr. Josef Klingler ile birlikte çalışmıştır.

İyi derede Almanca ve İngilizce bilmektedir. Uzmanlık ve Doçentlik yeri 1953 ve 1960 Zürich Üniversitesi, 1965 Profesörlük, 1973 Ordinarius Profesör.

Gazi Yaşargil Mikro Cerrahinin Nöroşirüji alanında kullanılabilirliğini keşfeden kişidir. Beyin tümörleri v Epilepsi gibi rahatsızların tedavisinde yeni yöntemler bulmuştur. Nöroşirüji alanında yüzyılın en büyük gelişmesine imza atan Yaşargil tıp tarihine Anevrizmaya karşı ilk müdahale tekniğini bularak tıp tarihine adını yazdırmıştır. Anne tarafından aslen Karadenizli olan Gazi Yaşargil baba tarafından ise Ankara Beypazarı’nı ilk yerleşmiş olan Kayhan Aşireti’ndendir. Babası Asım Bey Diyarbakır Lice’ye kaymakam olarak 1924 yılında atanmış bir sene sonra Gazi Yaşargil doğmuştur.

1973 yılında 2 yıl birlikte ameliyatlara girdiği Hemşire Dianne Bader Gibson ile 1975 yılında evlenmiş ve bu evliliğinden Can, Ceylan ve Leyla isimlerinde bir oğlu iki kızı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz