Binnaz Toprak

0

Binnaz Toprak 1942 doğumludur. Annesi Emine Hikmet Hanım, babası ise Cemil Bey’dir. Geçmişten günümüze bir çok ülkede konferans ve sempozyumlara katılmış Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı tarafından yayınlanan araştırmalar ile gündeme gelmiştir.

Üsküdar Amerikan Lisesi’ni tamamlamış daha sonra New York Hunter College Siyaset Bilimi Bölümünü bitirmiştir.

City University of New York Graduate Center’da Doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde göreve başlamıştır. Yine bu üniversitede Doçent ve Profesör ünvanlarını alan Binnaz Toprak Bölüm Başkanlığında; Fakülte Kurulu ve Yönetim Kurulu ile Üniversite Senatosu Üyeliklerinde bulunmuştur.

Koç ve Minnesota üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği, Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyeliği ve Bölüm Başkanlığı yapmıştır.

Radikal Gazetesinde ise köşe yazarlığı yapan Binnaz Toprak’ın İngilizce ve Türkçe makalesi ile 5 kitabı yayınlanmıştır. St. Olaf College Fahri Doktora ünvanına sahiptir.

Çok iyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir. CHP Parti Meclisi üyesi olan Toprak evlidir ve bu evliliğinden bir evladı vardır. 2011 genel seçimlerde CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili olarak mecliste yer alan Binnaz Toprak Sivas doğumludur. Eşi Zafer Toprak Boğaziçi Üniversitesinde tarih profesörü’dür.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz