Aykut Özdarendeli

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibinin corona virüs aşı çalışmaları kapsamında virüs hücre kültüründe izole etmeyi başardı açıklamasında bulunmuştu. Peki Prof. Dr. Aykut Özdarendeli kimdir? Kaç yaşında? nerede doğdu? Eğitimi, Çalışmaları, Kariyeri, Kısaca Hayatı ve biyografi bilgileri.

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli doğum yeri, eğitimi;

11 Nisan 1969 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaokulu Konya’nın Çumra ilçesinde, lise öğrenimini Malatya lisesinde tamamlamış, 1986 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesine girmiş ve 1991 yılında mezun olmuştur. 1991-1992 yılları arasında Samsun’da askerliğini tamamlamıştır. 1993 yılında Fırat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Viroloji programında doktoraya başlamış ve 1997 yılında doktorasını tamamlamıştır. 1998 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalına Yrd.Doç.Dr. olarak atanmıştır.

1998-2001 yılları arasında Amerika’da Tennessee Üniversitesinde posdoktoral çalışmalar yapan Özdarendeli, 2004 yılında Doç. Dr. ünvanını almıştır. 2011 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalına profesör olarak atanmıştır. Prof. Dr. Özdarendeli daha önce de Kırın Konga ateşli hastalığına karşı da aşı çalışmalarında bulunmuştur.

Prof. Dr. Özdarendeli, “Bu salgınla acilen mücadele etmek çok önemli olsa da, yapılacak temel araştırmalarla bu virüse karşı kapsamlı çözümler üretilmesi gerekiyor. 2013 yılında kurulan merkezimiz aşı geliştirme çalışmaları konusunda önemli bilgi birikimine ve altyapılara sahiptir. Merkezimizde, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığına (KKKAH) karşı aşı çalışmalarımız da halen devam etmekte olup, bu hastalığa karşı hücre kültür temelli inaktif aşı geliştirilmiş ve 2018 yılında sağlıklı gönüllüler üzerinde faz 1 çalışmaları başarıyla tamamlanmıştır. Çalışmalarımız kapsamında, KKKAH’na karşı geliştirilen ve patent başvurusu yapılan rekombinant aşının deney hayvanları üzerinde yüzde yüz koruyucu etkiye sahip olduğu da gösterilmiştir” demiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz