Aliya İzzetbegoviç

Bosna Hersek bağımsızlığını ilan ettiğinde ilk Cumhurbaşkanlık görevini üstlenen efsane komutan Aliya İzzetbegoviç 1925 yılında Bosanski Samac Kasabasında doğmuştur.

Saraybosna’da bulunan bir Alman Lisesinde eğitim almış ardından İslami konulara olan ilgisi ve üstün kabiliyetleri ile dönemin en önemli isimlerinden birisi haline gelmiştir.

Bu dönemde Müslüman Gençler Kulübünü kurmuş ve ardından dernek yardım derneği olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiş ve 2. Dünya Savaşı döneminde ihtiyaç sahiplerine ciddi yardımların ulaşmasında büyük hizmetler vermiştir. Dönemin komünist rejimi ülkeyi ele geçirmiş ve Aliya İzzetbegoviç İslami görüşü savunması nedeni ile 5 sene hapis cezasına çarptırılmıştır.

1953 senesinde Tito zamanında ciddi sıkıntılar yaşamış 1974 yılında yeni anayasanın hazırlanması ile İslami kurumların yeniden aktif hale gelmesini sağlamış ve Cami ile medreselerin önünü açmayı başarmıştır.

1980 yılında Devlet Başkanı Tito ölmüş yaşanan anlaşmazlık neticesinde ülke küçük çaplıda olsa demokrasi ile yönetilme yönünde ilerleme kaydetmiştir. Oğlu İzzetbegoviç’in hazırlamış olduğu makaleleri bir kitap haline getirmiş ve İslami Manifesto ismi ile yayınlamış kısa sürede tüm yurtta ciddi bir uyanışa vesile olmuş, ancak baskı altında kaldığı rejimin kararı ile 14 sene hapis cezası ile cezalandırılmıştır.

1988 yılında bir af ile serbest kalan Aliya İzzetbegoviç tahliye olduğunda komünist rejimlerin çöküşleri yaşanmakta idi.

Aliya İzzetbegoviç Mücadelesi, Siyasi çalışmaları;

Ardından Demokratik Eylem Partisini kurmuş ve 1990 yılında Genel Seçimleri kazanarak ülkenin ilk Cumhurbaşkanı olmuş, 1996 yılında yaşadığı rahatsızlık nedeni ile görevini bırakmak zorunda kalmıştır. 1992 yılında ise Bosna Hersek bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ancak Sırplar bu dönemde Müslümanlara karşı savaş açmış ve Hırvatistan, Slovenya, Amerika ve Avrupa Birliği Bosna Hersek’i sırp saldırılarına karşı yalnız bırakmış Sırplar Bosna’nın bir çok önemli şehrini işgal etmiş ve büyük katliamlar yapmışlardır.

1995 yılında ise Dayton Anlaşması ile savaş bitmiş ancak bu dönemde maalesef 250 Bin insan yaşamını yitirmiş, Bir Milyondan fazla insan ise mülteci durumunda kalmıştır.

Bosna Hersek’e ait olan toprakların %51’i Müslüman ve Hırvat olan Hristiyanlara, %49’u ise sırplara verilmiştir. Savaşın ardından Amerika Müslümanların ellerinde bulunan silahların imha edilmesini istemiş Aliya İzzetbegoviç ise ülkeyi en az zarara ulaşacak şekilde durumu düzeltmeye çalışmıştır.

2003 yılında Saraybosna’da yaşamını yitiren İzzetbegoviç bugüne kadar Tarihe Tanıklığım, Doğu ve Batı Arasında İslam, İslam Manifestosu, İslam Deklarasyonu ve İslami Yeniden Doğuşun sorunları isimli eserlere imza atmıştır.

1993 ve 2003 yılları arasında Melike İzzetbegoviç ile evli olan Aliya İzzetbegoviç’in Bakir, Leila Aksami ve Sabina İzetbegović isimlerinde üç çocuğu vardır.

Efsane isim Aliye İzzetbegoviç 78 yaşında iken vefat etmiş, vefatının ardından Bosna Hersek Kovaçi Şehitlik Mezarlığına defnedilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz