Kadir Özkaya

0

Kadir Özkaya Anayasa Mahkeme Başkanı. Hakkında merak edilenler, eğitimi, çalışmaları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Kadir Özkaya Kimdir?

Kadir Özkaya Anayasa 21 Mart 2024 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanı olarak göreve atanmıştır. 20 Nisan 2024 tarihinde görevini devralmıştır. Bandırma Ortaokulu mezunudur. Ardından Tapu Kadastro Meslek Lisesi, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur.

2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı’nı Yerel Yönetimlerinin Seçilmiş Organlarının Organlık Niteliklerini Yitirmeleri konulu tezi ile tamamlamıştır.

Açıklamalı İçtihatlı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve Belediye Başkanları Meclis Üyeleri ve Muhtarların Soruşturulmaları Yargılanmaları ve Düşürülmeleri isimli ortak çalışma ürünü 2 kitabı bulunuyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde memurluk ve Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük görevlerinde bulunmuştur.

4 Şubat 1991 tarihinde başladığı idari yargı hakimlik stajını tamamlamış ve 13 Mayıs 1993 tarihinde Danıştay tetkik hakimliğine atanmıştır. 2004 yılının Kasım ayına kadar bu görevine devam etmiştir.

18 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından AYM üyeliğine atanmış ve 22 Aralık 2014 tarihinde göreve başlamıştır.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 12 Mart 2020 ve 5 Mart 2024 tarihlerinde yapılan toplantıda iki kez Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmiştir. Seçildiği başkanvekilliği ve İkinci Bölüm başkanlığı görevini 4 Nisan 2020 tarihinden itibaren sürdürmüştür. 21 Mart 2024 tarihinde ise Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak atanan isim olmuştur.

Kadir Özkaya Nereli?

Kadir Özkaya aslen Mersin Tarsus’ludur.

Kadir Özkaya Kaç Yaşında?

Kadir Özkaya 60 yaşındadır. Doğum tarihi 12 Ağustos 1963, burcu ise aslan.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Özkaya, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: anayasa.gov.tr

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz