Ahu Özyurt

Ahu Özyurt 10’dan 12’ye hafta için her gün saat tv100 ekranlarında yayın hayatını sürdürmektedir. Hakkında ise kariyeri, eğitimi, çalışmaları, yaşı, aslen nereli olduğu gibi bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri. Gazeteci – Öğrenci – Genel Yayın Yönetmeni @womantvtr Sabahları da @tv.100’de.

Ahu Özyurt Kimdir? Nereli?

1970 Ankara doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden Lisans Derecesi ile mezun olmuştur. Ardından Columbia Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulundan master derecesi ile tamamlamıştır. Anne ve babası Ankara’da doktor olarak çalışmıştır ve bu dönemde Ankara’da doğmuştur. 4 yaşına kadar Ankara’da yaşamış ardından annesinin ve babasının mesleği nedeni ile Bursa’ya taşınmıştır. Kendisinden bir yaş büyük ablası vardır. İlkokul ve Ortaokulu Bursa’da tamamlamış Bursa Anadolu Lisesinden mezun olmuştur.

2003 senesinde program hayatına CNN Türk ekranları ile merhaba demiş ve Gece Görüşü isimli programı hazırlayıp sunmuştur.

Öncesinde ise Haber Merkezinde editör sunuculuğu yapan Ahu Özyurt Deniz Bayramoğlu ile İş Yemeğini hazırlamış sunmuş 2007 senesinde ise CNN Türk ve Milliyet Washington muhabirliği yapmıştır. Türkiyeye döndükten sonra ise Bloomberg HT, CNN Türk, Radikal, Hürriyet Daily News gazetelerinde haftalık yazılar yazmıştır.

2013’te Amerika’nın Tahran’da bulunan ve 30 senedir kapalı olan büyükelçiliğine ilk giren batılı gazeteci olan Ahu Özyurt 1999’da Abdullah Öcalan’ın İtalya’ya kaçışını 2 ay süresince NTV adına Roma’dan takip etmiştir. Bugüne kadar Gece Görüşü ve Obama: Bir Kusursuz Fırtına isimli kitapları okur severler ile buluşturdu. Ayrıca Elçiliğin Sırları ve TSK’da Kadın Gücü isimli belgeselleri hazırlamıştır.

Çok iyi derecede İngilizce ve İtalyanca bilen Ahu Özyurt CNN Türk Haber Editörü çalışmalarda bulunmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz