Ahmet Sezerel

Ahmet Sezerel hakkında merak edilen oyunculuk kariyeri. Peki kaç yaşında? hangi sinema ve dizilerde rol aldı? eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1953 yılının Temmuz ayında İstanbul Beyoğlu’nda dünyaya gelen Ahmet Sezerel’in çocukluk yılları doğup büyüdüğü şehir İstanbul’da geçmiş, Üniversite eğitimini ise Ankara’da tamamlamıştır. Resmi instagram hesabında kısaca kendisi hakkında Çok eskiden aktör, yönetmen yardımcısı, yönetmen, fotoğrafçı, sonradan meyhaneci, Taksim Sanat Evi’nin kurucusu. Şimdi baba ve dede olarak tanımlamaktadır.

İlk dönemler tiyatro oyunları ile sahne alan başarılı isim özellikle sinema severler tarafından Hababam Sınıfı Uyanıyor isimli film ile tanınmıştır. Filmde Hababam Sınıfı’nın öğrencileri tarafından sık sık şakalara maruz kalan ama onların da arkadaşlığını kazanmak için onların şakalarına katlanan bir Ahmet karakterini canlandırmıştır. Ayrıca filmde Hababam Sınıfı’nın okuldan tek mezun olan öğrencisidir. Filmde bilindiği üzere Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Ahmet Arıman, Münir Özkul, Ayşen Gruda, Sıtkı Akçatepe, Muharrem GÜrses ve Cem Gürdap gibi bir çok usta oyuncu rol almıştır.

1982 yılında Taksim Sanat Evi ile restoran işletmeciliğine adım atmış, günümüzde ise halen aktif olarak 1985 senesinde kurulmuş olan Torba Sanat Evi’nin işletmeciliğini yaptığı belirtilmektedir.

Ahmet Sezerel oynadığı sinema filmleri;

1975 – Elma Şekeri (Misafir)
1976 – Aile Şerefi (Murat (Gençliği)
1976 – Darbe (Ali)
1976 – Hababam Sınıfı Uyanıyor (Köylü Ahmet)
1976 – Taşra Kızı (Vedat Süreyya)
1976 – İntikam Meleği / Kadın Hamlet (Orhan)
1977 – Cennetin Çocukları (Ahmet)
1977 – Gülen Gözler (Orhan)
1978 – Neşeli Günler (Uğur)
1982 – Faize Hücum (Murat)
1987 – Su Da Yanar (Yardımcı Oyuncu)
1989 – Gülen Adam (Doktor Oktay )
1994 – İş (Muzaffer)
1999 – Şampiyon
2006 – Aşkın Dansı – Sevgi Emektir (Cemal)

Oynadığı diziler;

1974 – Unutulanlar (Cemal Sahir’in Yardımcısı)
1985 – Bugünün Saraylısı (Rüştü )
1986 – Perihan Abla (Otel Müdürü)
1996 – Kurtuluş (Halil Paşa)

1983 yılında Kılıbık isimli sinema filminin yönetmenliğini üstlenmiştir. Ayrıca 1977 yılından 1987 yılına kadar bir çok sinema filminde yönetmen yardımcısı olarak görev yapmıştır. Bu filmlerden bazıları Çöpçüler Kralı, Şabanoğlu Şaban, Neşeli Günler, Sultan, Baş Belası, Doktor Civanım, Gözüm Gibi Sevdim, Çiçek Abbas, İffet, Şalvar Davası, Çarıklı Milyoner, Ortadirek Şaban, Şabaniye, Davacı, Şendul Şaban.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz