Ayşen Gruda

Ayşen Gruda 2019 yılında yaşama veda etti. Hakkında ise bir çok soru merak konusu olmuştur. Kaç yaşında vefat etti? Kimdir? nereli? hangi dizi ve sinema filmlerinde rol aldı? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

30 Kasım 1945 doğumlu usta sanatçı İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Tiyatro ve sinema oyunculuğu ile büyük beğeni toplayan sanatçı Domates güzeli lakabı ile anılmıştır.

Şener Şen, Kemal Sunal ve İlyas Salman ile birlikte yıllarca bir çok sinema filminde başarılı rollerin hakkını fazlasıyla yerine getiren Ayşen Gruda Erman ailesinin ortanca kızı olarak Yeşilköy İstanbul’da doğup büyümüş, Osmanlı döneminde karargah olarak kullanılan bir köşkte dünyaya gelmiştir.

Kara Tren Makinisti bir babanın evladı olan Ayşen Gruda küçük yaşlarda yaptığı taklit yeteneği ile ailesinin dikkatin çekmiş ve Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda profesyonel olarak oyunculuğa adım atmıştır.

1965 yılında tiyatrocu Yılmaz Gruda ile evlenmiş, uzun yıllar sonra boşanmıştır. Bu evliliğinden Elvan Gruda isminde bir kızı vardır.

2019 yılının Ocak ayında 1 ay tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir. Uzun süredir Pankreas kanseri nedeni ile tedavi gördüğü belirtilen usta sanatçı 74 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Ayşen Gruda Rol aldığı bazı sinema filmleri;

Ve Silahlara Veda, Bir Araya Gelemeyiz, Bitirimler Sınıfı, Bizim Aile, Delisin, Gariban Şakir, Hababam Sınıfı, Hanzo, Televizyon Çocuğu, Vay Anasına, Aile Şerefi, Arabacının Aşkı, Gülşah Küçük Anne, Güngörmüşler, Süt Kardeşler, Tosun Paşa, Öyle Olsun, GÜlen Gözler, Sarmaş Dolaş, Çöpçüler Kralı, İbo ile Güllüşah, Şabanoğlu Şaban, Avanak Apti, Neşeli Günler, Doktor, Şark Bülbülü, Renkli Dünyalar, Yedi Kocalı Hürmüz, Davaro, Gırgıriye, Adile Teyze, Buyurun Cümbüşe, Doktor Civanım, Dolap Beygiri.

En son 2018 yılında Sevgili Komşum adlı sinema filminde oynamıştır. En son rol aldığı dizi ise Fox Tv ekranlarında yayınlanan Bizim Hikaye isimli dizidir.

Aldığı ödüllerden bazıları ise;

2006 – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?) / 11.Sadri Alışık Ödülleri

2010 – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Kağıt) / 47. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz