Adile Naşit

0

Adile Naşit Yeşilçam Sinema dünyasının unutulmaz isimleri arasında yer almaktadır. Hayatı, oyunculuk kariyeri, ölüm tarihi, boyu, oynadığı sinema filmleri ve daha merak edilen bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Adile Naşit Kimdir? Nereli?

17 Haziran 1930 tarihinde dünyaya gelmiştir. Adile Teyze ve Adile anne lakapları ile anılmıştır. Beyaz Perde’de birbirinden usta oyuncular ile birlikte yıllarca kamera karşısına geçmiştir. Bir dönem Masalcı Teyze ismi ile çocuklara masallar anlatmıştır. Babası komedyen Komik-i Şehir Naşit, annesi ise Türkiye Ermenilerinden Tiyatro oyuncusu Amelya Hanım’dır. Babası vefat ettikten sonra eğitim hayatını sonlandırmıştır. 1944 senesinde İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Tiyatro bölümüne girmiştir. 1928 doğumlu abisi Selim Naşit ile birlikte babasından destek alamasa da tiyatro’ya gönül vermiş, ilk tiyatro sahne deneyimini abisi ile beraber, Cumhuriyet’in 10. Yıl Kutlama Gecesinde gerçekleştirmiştir.

Daha sonra sahne aldığı Herşeyden Biraz isimli oyun ile İstanbul Turnesi’ne çıkmış ardından Muammer Karaca Tiyatrosu’na girmiştir. 1948 yılında Vahi Öz ve Aziz Basmacı ile beraber kurmuş olduğu toplulukta 1951 senesine kadar çalışmıştır. İlk sinema oyunculuk deneyimini ise 1948 tarihinde Lüküs Hayat adlı film ile gerçekleştirmiştir. Münir Özkul, Tarık Akan, Kemal Sunal ve Halit Akçatepe gibi isimlerle birlikte rol almıştır.

Adile Naşit Boyu Kaç?

Usta oyuncu’nun boyu 1.49 cm, burcu ise ikizler’dir.

Evlilikleri;

1950 yılında yine kendisi gibi tiyatrocu Ziya Keskiner ile evlenmiştir. Bu evliliğinden 1951 doğumlu Ahmet Keskiner isminde bir oğlu olmuş ancak oğlu Ahmet 1966 tarihinde 15 yaşında iken yaşamını yitirmiştir. Eşi Ziya Keskiner ise 1982 yılında kalp krizi sonucu vefat etmiştir. 16 Eylül 1983 tarihinde ise ikinci evliliğini Cemal İnce ile gerçekleştirmiştir.

Adile Naşit Kaç Yaşında Öldü? Neden Öldü?

11 Aralık 1987 yılında 57 yaşında iken İstanbul’da bağırsak kanseri nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Vefatının ardından 13 Aralık 1987 yılında İstanbul Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Oynadığı ve hafızalardan silinmeyen bazı sinema filmleri;

Sev Kardeşim, Oh Olsun, Canım Kardeşim, Salak Milyoner, Mavi Boncuk, Ah Nerede, Hanzo, İşte Hayat, Bitirimler Sınıfı, Hababam Sınıfı, Süt Kardeşler, Ne Umduk Ne Bulduk, Tosun Paşa, Sakar Şakir, Şabanoğlu Şaban, Aile Şerefi, Neşeli Günler, Doktor, İbişo, Davaro, Gırgıriye, Görgüsüzler, Şaşkın Ördek, Adile Teyze, Namuslu, Şaban Pabucu Yarım, Kuzucuklarım, Milyarder ve Aile Pansiyonu.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz