KimNereli.net

Kemal Sunal

Kemal Sunal Kimdir?

Gerçek adı: Ali Kemal Sunal
Doğum Tarihi: 10/11/1944
Ölüm Tarihi: 2000-07-03
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Gül Sunal ile)
Boy: 1.88
Burç: Akrep
Meslek: Oyuncu Senarist Yapımcı
Doğum yeri: Fatih İstanbul

Kemal Sunal Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Kemal Sunal Türk sinema dünyasının en sevilen isimleri arasında yer almaktadır. Hakkında ise bir çok soru merak konusu olan usta isim aslen nereli? kaç yaşında ve neden öldü? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Sinema dünyasında komedi denilince ilk akla gelen isimlerin başında usta oyuncu Kemal Sunal yer almaktadır. Uzun yıllar tüm Türkiye’nin büyük beğeni ile filmlerini izlediği Kemal Sunal kariyeri boyunca en son rol aldığı Propaganda filmi dahil toplam 82 sinema filminde rol almıştır.

11 Kasım 1944 doğumlu usta oyuncu, İstanbul Fatih ilçesi’nin Küçükpazar Semtinde dünyaya gelmiştir.

İlk oyunculuk deneyimini 1972 yapım olan Tatlı Dillim ile yaşamış, son filmi ise 1999 yılında rol aldığı Propaganda sinema filmi olmuştur.

2000 yılında Balalayka adlı sinema filminin çekimlerine katılacağı sırada uçağa binmeden kalp krizi geçirmiş ve yaşamını yitirmiştir. 3 Temmuz 2000 senesinde, 55 yaşında iken vefat etmiştir. Aslen Malatya’lı olan Kemal Sunal’ın bazı kaynaklarda babasının fiziki özelliklerini taşıdığı belirtilmiştir.

1974 yılında Gül Sunal ile evlenmiş bu evliliğinden Ali Sunal ve Ezo Sunal isimlerinde bir oğlu birde kızı vardır. Anne ismi Saime, baba ismi ise Mustafa Sunal’dır. Üç kardeştir ve Cemil ve Cengiz isimlerinde iki kardeşi olan Kemal Sunal ailenin en büyük çocuğudur. Babası o dönemlerde Migros’ta işçi olarak çalışmıştır.

Vefatının ardından Teşvikiye Camii’nde kılınan öğle namazının ardından, İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Kemal Sunal oynadığı sinema filmleri;

Tatlı Dillim, Canım Kardeşim, Güllü Geliyor Güllü, Oh Olsun, Yalancı Yarim, Hasret, Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Salak Milyoner, Salako, Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hanzo, Şaşkın Damat, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Kapıcılar Kralı, Meraklı Köfteci, Sahte Kabadayı, Süt Kardeşler, Tosun Paşa, Hababam Sınıfı Tatilde, Sakar Şakir, Çöpçüler Kralı, İbo ile Güllüşah, Şabanoğlu Şaban, Avanak Apti, Kibar Feyzo, Köşeyi Dönen Adam, Yüz Numaralı Adam, İnek Şaban, İyi Aile Çocuğu, Bekçiler Kralı, Dokunmayın Şabanıma, Korkusuz Korkak, Şark Bülbülü, Devlet Kuşu, Gerzek Şaban, Gol Kralı, Davaro, Zübük, Kanlı Nigar, Üç Kağıtçı, Doktor Civanım, Yedi Bela Hüsnü, En Büyük Şaban, Kılıbık, Tokatçı, Çarıklı Milyoner, Atla Gel Şaban, Ortadirek Şaban, Postacı, Şabaniye, Gurbetçi Şaban, Katma Değer Şaban, Keriz, Sosyete Şaban, Şaban Pabucu Yarım, Şendul Şaban, Davacı, Deli Deli Küpeli, Garip, Tarzan Rıfkı, Yoksul, Japon İşi, Kiracı, Yakışıklı, Bıçkın, Düttürü Dünya, Polizei, Sevimli Hırsız, Uyanık Gazeteci, Öğretmen, İnatçı, Gülen Adam, Talih Kuşu, Zehir Hafiye, Abuk Subuk Bir Film, Boynu Bükük Küheylan, Koltuk Belası, Varyemez, Saygılar Bizden, Şaban Askerde, Bay Kamber, Aynalar, Şaban ile Şirin ve Propaganda. Ayrıca bu filmlerden bir kaçının yapımcılığını ve senaristliğini üstlenmiştir.

YORUMLAR

Yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Metonio 18 Şubat 2018

    Malatya ili Doğanyol ilçesi Gökçe köyündendir.

  2. Frost 15 Haziran 2020

    Vay be adama bak sen dünyanın en iyi adamı yemin ederim ki

Kemal Sunal
Gerçek adı: Ali Kemal Sunal
Doğum Tarihi: 10/11/1944
Ölüm Tarihi: 2000-07-03
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Gül Sunal ile)
Boy: 1.88
Burç: Akrep
Meslek: Oyuncu Senarist Yapımcı
Doğum yeri: Fatih İstanbul
Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

493.764 kez okundu

2.

Azad Yılmaz

482.514 kez okundu

3.

Beren Saat

422.856 kez okundu

4.

Ecrin Su Çoban

392.752 kez okundu

5.

Tarık Akan

310.184 kez okundu

6.

Tarkan

258.252 kez okundu

7.

Volkan Demirel

239.659 kez okundu

8.

Emre Mor

214.931 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

213.882 kez okundu

10.

Ersay Üner

211.240 kez okundu