Yunus Emre Akkor

Yunus Emre Akkor 1975 yılında dünyaya gelmiştir. Tek yumurta ikizi Ömür Akkor’da kendisi gibi aşçıdır. Yunus Emre Akkor ikizinden sadece 15 dakika daha küçüktür. Babası emekli gazeteci ve esnaf, annesi ise emekli öğretmen’dir. Bir ablası vardır, oda Yüksek Mimar olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Baba tarafından aslen Kilis’lidir.

Yemek kitapları Nobel’i olarak bilinen Gourmand Yemek Kitapları Ödülleri’nde en iyi yemek kitabı ödülü dahil 3 ödülü ikiz kardeşi Ömür Akkor ile birlikte almayı başarmıştır.

Televizyon programlarında sıkça yer alan Yunus Emre Akkor televizyondaki performansından memnun kalmamış, ardından 1.5 sene tiyatro eğitimi almıştır. Ardından Amerika Los Angeles’da Al Pacino’nun mezun olduğu bir okulda 18 aylık bir eğitime kabul edilmiş, eğitime gitmeden İngilizce dersleri almaya başlamıştır. Ancak evlenmeye karar verince şimdilik bu projesine ara vermiştir.

Günümüzde Ulusal ve yerel televizyonlarda çeşitli programların yemek bölümlerini yöneten Yunus Emre Akkor ayrıca aşçılık ve gastronomi bölümü olan üniversiteler ve meslek liselerinde gönüllü olarak Osmanlı Mutfağı üzerine sunumlar yapmakta, restaurantlara danışmanlık vermekte ve çeşitli seminerlere konuşmacı olarak katılmaktadır.

Yunus Emre Akkor Osmanlı mutfağı üzerine 3 kitaba imzasını atmıştır. Ayrıca iki kitabı daha okur severler ile buluşacaktır.

Kültür Bakanlığı’nın akredite edilmiş aşçıbaşısı, THY Skylife yazarı, THY’nin büyük şehirlere yaptığı ilk uçuşlardaki gala yemeğini hazırlayan aşçıbaşılarından birisi, aynı zamanda Maltepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi’dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz