Veysel Eroğlu

Orman ve Su İşleri Bakanı, UNCCD COP 12. Dönem Başkanı, Dünya Su Konseyi Eski Guvernörü Veysel Eroğlu 1948 yılında Afyonkarahisar Şuhut ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası İbrahim Bey, annesi ise Emine Hanım’dır.

Afyon Lisesinden 1966 yılında mezun olmuş ardından, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirmiştir.

Hollanda’nın Delft şehrinde araştırmalar yapan Veysel Eroğlu, 1984 yılında doçent, 1991 yılında ise İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünde Profesör olmuştur. İTÜ İnşaat Fakültesi; Yönetim Kurulu Üyeliği, Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapmıştır.

Akademik hayatının ardından 1994 senesinde İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) başına geçmiştir.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu hizmet ettiği dönem içerisinde 600 tesisi hizmete almış, İstanbul’da su kesintilerini bir yıl gibi kısa bir sürede sona erdirerek susuzluğu 2070 yılına kadar tarihe gömmüştür.

2007 Türkiye genel seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar milletvekili olarak meclise girmiş, Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde İzmir ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar Afyonkarahisar milletvekili olarak meclise girmiştir.

Hatice Eroğlu ile evli olan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun bu evliliğinden 4 evladı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz