Uluç Özülker

2

1942 doğumlu Diplomat Uluç Özülker İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Eski MİT Müsteşarı Emekli Koramilar Bahattin Özülker’in oğludur. Babası Deniz Harp Okulu’ndan mezun olmuştur. 1974 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Galatasaray Lisesi ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim görmüştür.

1965 senesinde Dışişleri Bakanlığında çalışmaya başlayan Uluç Özülker 1993 senesinde Libya Trablus’ta Büyükelçi olarak görev yapmıştır.

Ardından AB Türkiye Daimi Temcilcisi, Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Müsteşar Yardımcılığı, OECD Türkiye Daimi Temsilciliği görevlerini üstlenmiştir. 2000 yılında 5 sene boyuncu Paris Büyükelçiliği yapmış Türkiye’ye döndükten sonra emekli olmuştur.

Günümüzde İstanbul Ticaret Üniversitesinde ders veren Özülker ayrıca Türkiye Avrupa Vakfı Başkan Yardımcısıdır.

Eşi Selma Özülker’dir ve bu evliliğinden Özlem ile Aylin isimlerinde kızları vardır.

Bir Başka İçerik :   Polat Şaroğlu

2 Yorumlar

  1. BEN ULUC OZULKERI COK BEGENIYORUM. HEM COK BILGILI VE HEM DE COK DUZGUN BIR TURKCESI ILE AYDINLANMAK ISTEYENLERIN YARDIMCISI OLDUGUNA KANIYIM.! YAS BAKAMINDAN ARAMIZDA IKI YIL VAR. BEN 1940 LIYIM. HER NE ZAMAN KENDISINI EKRANLARDA GORSEM, ORTA OKUL VEYA BIR LISE TALEBESI GIBI BIZE TARIH BILGISI VE SOSYAL BILGISI COK MUKEMMEL OLAN BIR HOCANIN DERS VERISLERI GIBI KENDISINI PUR DIKKAT DINLIYORUM VE KONUSMALARININ DA KESILMELERINI ISTEMIYORUM.BIZE BU SEKILDE ATATURK RUHLU BILGIN INSANLAR VE SIYASILER LAZIM. TURK TV LERINDE BOYLEKALITELI KISILERE DAHA COK SOZ VERILMESI DEVAMLI UYUKLAYAN VE SALLANAN GURUHLARIN AYDINLATILMASINDA COK ILERI ADIMLAR ATILACAGINDAN EMINIM. KENDISINE SAHSEN TESEKKUR EDIYORUM…BIR KADIKOYLU OLARAK.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz