Öznur Kalender

Öznur Kalender uzun yıllardır çocuk kitapları yayıncılığı ve karikatür çizimleri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı araştırılmaktadır. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Öznur Kalender Kimdir? Nereli?

Aslen doğma büyüme Tokat’lıdır. Lise 3. sınıfa kadar yaşantısını ve eğitimini Tokat’ta sürdürmüş, 1969 senesinde İstanbul Maltepe Lisesi’ne geçiş yapmıştır.

1971 senesinden itibaren, ilk olarak amatör olarak Hürriyet Gazetesinde çalışmaya başlamıştır. 2 yıl sonra ise 1973 yılında profesyonel olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Uzun seneler Çarşaf Mizah Dergisi’nde çizmiş, aynı zamanda Çarşaf Mizah Dergisi’nin kuruluşunda ve kadrosunda yer almıştır.

Gazeteci ve Hürriyet Gazetesinin efsanevi Genel Yayın Yönetmeni Nezih Demirkent onu bir dünya sanatçısı olması için yönlendirmiştir. Hürriyet’in patronu Erol Simavi ise hem dil öğrenmesi hem de kariyer yapması için 1980 yılında Öznur Kalender‘i İsviçre ve Almanya’ya göndermiştir.

Usta sanatçının eserleri, Alman Playboy’u, Lui ve Pardon dergilerinde sürekli yayınlanmış, Almanların ünlü Stern dergisine kapak yapmıştır. Eserleri, Gallery Art Project Schawbing’te sürekli sergilenmiştir.

İlk büyük sergisini 1983 yılında Almanya Münih’te BMW Galery’de açmıştır. Alman medyası tarafından tüm Avrupa’ya tanıtılan Kalender, 1986 senesinde Erol Simavi tarafından geri çağrılmış ve Hürriyet Gazetesi el değiştirene kadar gazetenin tüm yayın organlarında görev almıştır.

1995 yılından sonra, hayatının en büyük hayallerinden biri olan çocuk kitapları yayıncılığına başlayan usta isim, hala hem karikatür çizmekte hem de çizgi film ve çocuk hikaye kitapları yapmaya devam etmektedir.

Resmi web sitesi https://www.oznurkalender.com ‘da siyasi karikatürler, sanatçı karikatürleri, güncel olaylar, ünlü portreleri, afişler, duyurular ve yargılanan karikatürler gibi bir çok kategori de paylaşım yapılmaktadır. Resmi instagram hesabı @kalenderenk, twitter hesabı ise @dusunerenk

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz