Nedim Gürsel

0

Nedim Gürsel eserleri, kitapları, yazıları ile uzun yıllardır başarılı kariyerini sürdürmektedir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca eğitimi, çalışmaları, kitapları, biyografi ve hayatı.

Nedim Gürsel Kimdir?

Nedim Gürsel yazar. İktisat dünyasının yakından tanıdığı Seyfettin Gürsel ile kardeştir. Dilay Alin Gürsel ve Leyla Gün Gürsel isimlerinde iki kızı vardır.

Kısaca Kariyeri:

Balıkesir 6 Eylül İlkokulu’nu tamamlamış ardından, Galatasaray Lisesi’nden mezun olmuştur.

Yazıları 1960’ların sonlarından itibaren edebiyat dergilerinde yer almaya başlamıştır. 12 Mart muhtırasının ardından bir yazısı gerekçe gösterilerek yargılanmıştır. Yaşanan bu olay sonrasında, Fransa’ya geçmiştir. Fransa’da Sorbonne Üniversitesi’nde Modern Fransız Edebiyatı eğitimi almıştır.

Doktorasını yine Sorbonne’da, Louis Aragon ile Nazım Hikmet’i konu alan “karşılaştırmalı edebiyat” alanında tamamlayan Gürsel, 1979 yılında Türkiye’ye dönmüş çok kısa bir süre kalabilmiş, 12 Eylül sonrası tekrar Fransa’ya gitmek zorunda kalmıştır.

Akademik faaliyetlerine paralel olarak, aralarında Le Monde, Cumhuriyet ve Milliyet’in de bulunduğu çeşitli basın-yayın kuruluşlarına yazılar yazmıştır. Günümüzde de Fransa Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nde (CNRS) araştırma direktörlüğü görevinin yanı sıra Sorbonne Üniversitesi’nde Türk edebiyatı dersleri vermektedir.

PEN Yazarlar Derneği, Paris Yazarlar Evi ve Akdeniz Akademisi üyesidir. CNRS’te (Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi) araştırma başkanı olarak görev yapmakta ve Paris INALCO’da (Doğu Dilleri Yüksek Okulu) Türk edebiyatı dersleri vermektedir.

Nedim Gürsel Nereli?

Nedim Gürsel Gaziantep doğumludur. Aslen Gaziantep İli nüfusuna kayıtlıdır.
<>Nedim Gürsel Kaç Yaşında?

Nedim Gürsel 73 yaşındadır. Doğum tarihi 5 Nisan 1951, burcu ise koç.
Nedim Gursel1 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz