Nihat Ergün

Nihat Ergün hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, siyaset geçmişi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1962 yılının Eylül ayında Kocaeli, İzmit Çınarlı’da dünyaya gelmiştir. Annesi Şahizar Hanım, babası ise İbrahim Bey’dir.

AKP Kocaeli İl Teşkilatı kurucu başkanı, Eski Bakan ve Kocaeli AK Parti eski milletvekili Nihat, Ergün Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Siyasetçi, İktisatçı, Ekonomist kimlikleri ile de tanınan Nihat Ergün Derince Belediye Başkanı seçilerek bu görevini sürdürmüştür. 01 Mayıs 2009 günü Başbakan tarafından açıklanan yeni kabinede Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak yer aldı, 22. Dönem Kocaeli Milletvekili, 60. Hükümet’te Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevini sürdürdü. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6 Temmuz 2011 günü açıklanan 61. Hükümette Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atanan isim olmuştur.

25 Aralık 2013 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini Fikri Işık’a devretmiştir.

İngilizce bilmektedir, evli ve bu evliliğinden 4 çocuğu vardır. Çocuklarından üç tanesinin isimleri, Zehra Ergün, Saliha Ergün ve Büşra Ergün’dür. 2017 yılında kızı Zehra Ergün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Florya Sosyal Tesislerinde düzenlenen sade bir nikah töreni ile, hayatını Fatma ve Mehmet Değer çiftinin oğulları Azad Değer bile birleştirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz