Naci Görür

1

Naci Görür hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1947 yılının Eylül ayında dünyaya gelen Prof. Dr. Naci Görür aslen Elazığ‘lıdır. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi, İTÜ Öğretim Üyesi Aday Adayı bursu ile Lisans eğitimini tamamlamıştır. Ardından Yüksek Mühendis olarak Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiş, 1973 senesine kadar İstanbul Teknik Üniversitesi’nde asistan olarak çalışmıştır.

1973 senesinde MEB Bursu ile İngiltere’ye Doktora için gitmiş, London University, Imperial College, Royal School of Mines’da D.I.C. (Diploma of Imperial College), M.Phil. (Master of Philosophy) ve PhD (Doctor of Philosphy) derecelerini almıştır.

Türkiye’ye tekrar 1978 senesinde dönen Prof. Dr. Naci Görür, İTÜ’de çalışmaya devam etmiş, 1983 yılında aynı üniversitede Doçent, 1989 yılında ise Profesör olmuştur.

1997 ve 2000 yılları arasında Maden Fakültesi’nin dekanlığını üstlenmiştir. Prof. Dr. Naci Görür Sedimantoloji ve Deniz Jeolojisi konularında uzmandır, ülkemizin, sedimenter havzaları, tektoniği ve denizleri hakkında araştırmalar ile birlikte, Marmara Depremi sonrası en niteliklikle araştırmaları gerçekleştirmiştir.

1999 Marmara Depremi’nin ardından, Marmara Denizi’nin deprem potansiyelinin açıklığa kavuşturulması için yoğun çalışmalar yapmış, çok sayıda ulusal ve uluslararası projeler yürütmüştür.

1983 senesinde TÜBİTAK Teşvik Ödülü alan Prof. Dr., 1997’de Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) asli üyeliğine seçilmiş, 2004 yılında ise NATO bilim ödülünü almıştır.

Naci Görür Üyelikleri;

TÜBİTAK’da Yer, Deniz, Atmosfer Bilimleri ve Çevre Araştırma Grubu Üyeliği (YDABÇAG).
Deniz Araştırmaları Koordinatörlüğü ve Bilim Kurulu Üyeliği.
2000 senesinde, aynı kurumun Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı.
2003 ve 2010 yılları arasında yarı zamanlı öğretim üyeliği.
2010 Haziran ayından itibaren tam zamanlı öğretim üyesi olarak tekrar İstanbul Teknik Üniversitesi’ne dönmüştür.

2019 yılında televizyon ekranlarında ve resmi sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı Kanal İstanbul Projesi ile ilgili açıklamaları büyük dikkat çekmiştir. Kanal İstanbul projesi ile ilgili yaptığı açıklama şu şekildedir;

Vadi ve çevresindeki ekosistem, fauna ve flora büyük ölçüde tahrip olacaktır. Beklenen deprem gerçekleşirse Kanal’ın Marmara ağzı 9-10 şiddetinde etkilenebilecektir. Orta Avrupa’nın tüm sanayi kirliliği Marmara’ya dolacaktır.

Evli olan Prof. Dr. Görür’ün bu evliliğinden iki evladı vardır.

1 Yorum

  1. Sevgili hocam;
    Ben İTÜ İnşaat 1962 mezunuyum. KTÜ’de Betonarme ve Taşıyıcı Sistemler üzerine bir süre öğretim görevlisi olarak hizmette bulundum. Ülkemizin yapı sorunu ve yapılarımızın depremselliği üzerine çok kafa yordum. Ayni zamanda yoğun biçimde uygulama içinde de bulunmaya çalıştım. 1992 Erzincan ve 1999 Gölcük depremleri sonrası kişisel çalışmalar yaptım. 17 ağustos depremi sonrası yazdığım dört makale Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı. Rahmetli Bozkurt GÜVENÇ hocam o günlerde beni çok destekledi. Bir başka makalem onun ilgisiyle BİLİM ve ÜTOPYA dergisinde yayımlandı.

    Bu kez yaşlandığım(80) için kabuğuma çekildim ama artık hep yazmaya karar verdim. Başlıca konularım DEPREM ve TÜRKİYE (ile SU SORUNU) oldu haliyle.

    En son makalem kırsaldakiler için çok acil çözüm üzerinedir. Bu yazımı Jeoloji Müh. odasına da gönderdim. Sizinle zaman içinde kısa mesajlarla yazışmak istiyorum. Amaçlarımız tamamen aynidir. Lütfeder e-posta adresinizi verirseniz mutlu olacağım. Saygılarımla…

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz