KimNereli.net

Mustafa İslamoğlu

Mustafa İslamoğlu Kimdir?

Mustafa İslamoğlu
Gerçek adı: Mustafa İslamoğlu
Doğum Tarihi: 28/10/1960 (58 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Yasemin İslamoğlu ile)
Burç: Akrep
Meslek: Din Adamı İlahiyatçı Yazar
Doğum yeri: Develi Kayseri

Mustafa İslamoğlu Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

1960 yılında dünyaya gelen, ilahiyatçı, yazar Mustafa İslamoğlu baba tarafından aslen, Kayseri, Develi İlçesi nüfusuna bağlıdır. Babası Ahmed İslamoğlu’dur.

İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini doğup büyüdüğü memleketinde tamamlamıştır.

Temel İslami Bilgiler ve Arapça eğitim alan Mustafa İslamoğlu, Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü’nde eğitim almış, İlahiyat Fakültesine kayıt olmuş sonrasında Kahire El-Ezher Üniversitesi İslam Hukuku Fakültesi’nde eğitim hayatını sürdürmüştür.

Edebiyat alanında yazmaya başlamış Milli Gazetede ilk makaleleri yayınlanmıştır.

Mavera, Aylık Dergi ve Dergâh gibi yayın organlarında edebi çalışmaları yayınlanmış, üniversiteler arası şiir yarışmalarında, 1.lik ve 2.lik ödülleri almıştır. Şiirlerden oluşan ilk kitabı ise Heyelan’dır, 1987 senesinde Aylık Dergi yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Yazmış olduğu bir makale nedeni ile 1 sene, Ankara’da ise bir formda Kürt Sorununa İslami Çözüm isimli tebliği nedeniyle ise 1.5 sene toplam 2.5 sene hapse mahkum edilmiştir.

Gölcük Cezaevi’nde başlayan mahkumiyeti, Ankara Yarıaçık Cezaevi’nde son bulmuştur. Cezaevinde bulunduğu çok zor şartlara rağmen, Macar Oryantalist Ignaz Goldziher’in De Richtungen der İslamichen Koranauslegung isimli eserini, Arapça tercümesinden Türkçe’ye çevirmiştir. 1997 senesinde Human Rights Watch Helmann -Hammet 1997 ödülünü almıştır.

Kahire’de bulunduğu dönemde ilk derslerini vermeye başlayan Mustafa İslamoğlu, Yasemin Hanım ile evlidir ve bu evliliğinden,
Hatice İslamoğlu Erdem ile Hümeyra Okuyan olmak üzere 5 evladı vardır.

1992 yılında tefsir derslerine başlamış, 2008 yılında Hayat Kitabı Kur’an / Gerekçeli Meal-Tefsir’i yayınlanmıştır. Aynı sene Tefsir’ul Kur’an Tevilul Furkan görüntülü ve sesli tefsir projesi 200 derslik video olarak yayınlanmıştır.

2009 ve 2013 yılları arasında verdiği Esma-i Husna dersleriyle eş zamanlı olarak kaleme aldığı Kur’an’a göre Esma-i Husna 3 cilt olarak yayınlanmıştır.

Mustafa İslamoğlu bugüne kadar 60 civarında kitaba imzasını atmış, kitapları 18 dile çevrilmiştir.

Yazmış olduğu bazı kitapları, Yürek Fethi, Whats Islam, Yürek Devleti, Özlü Sözler, Hac Risalesi, Message of Devotion: The Story of Anna, Mary and Jesus According to the Quran, Hayat Kitabı Kuran Kelime Meali, Pasif İyiden Aktif İyiye, İmamlar ve Sultanlar, Adayış Risalesi, Berceste Ayetler, Tesettür Yazıları, Ramazan Yazıları, Hayatın Yeniden İnşası İçin, İslam Nedir?, 99 Esma 99 Dua, Seyrani: hayatı kişiliği, Efendim, Alemlerin Rabi Allah cc: Bilmek, Tanımak, Anlamak, İman: İnsanın Saadeti, Sözün Gücü Mü? GÜcün Sözü Mü?, İslami Diriliş Hareketleri, Kur’an-ı Anlama Yöntemi, Savaş Kesmeyen Sözler, Bahtımca, İslami Hareket: Anadolu II, Kuran Surelerinin Kimliği, Kur’an Yazıları, Nüzl Sırasına Göre Hayat, Yaratılış ve Evrim, Kur’an a Göre Esma-i Hüsna, Peygamber Yazıları, Hasan El- Basrinin Kader Risalesi ve Serhi, Hayatı İnşa Eden Kur’an Kavramları, Ne Yapmalı, Şafak Yazıları Makalat, Kalemle Öğreten Adına, Divan, Ayetlerin Işığında, Kelimeler, Yaşayan Yazılar ve Tenkit Yazıları.

Etiketler: ,

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Mustafa İslamoğlu
Gerçek adı: Mustafa İslamoğlu
Doğum Tarihi: 28/10/1960 (58 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Yasemin İslamoğlu ile)
Burç: Akrep
Meslek: Din Adamı İlahiyatçı Yazar
Doğum yeri: Develi Kayseri
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

367.649 kez okundu

2.

Tarık Akan

287.479 kez okundu

3.

Mustafa Miraç Kaya

223.316 kez okundu

4.

Yusuf Aktaş

220.409 kez okundu

5.

Volkan Demirel

214.605 kez okundu

6.

Tarkan

213.246 kez okundu

7.

Emre Mor

189.634 kez okundu

8.

Ersay Üner

185.366 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

172.654 kez okundu

10.

İrem Derici

168.206 kez okundu