Mikail Yüksel

Mikail Yüksel İsveç’te Partiet Nyans (Farklı Renkler Partisi) Genel Başkanı olarak siyaset hayatını sürdürüyor. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca kariyeri, eğitimi, çalışmaları, hayatı ve biyografi bilgileri.

Mikail Yüksel Kimdir?

Mikail Yüksel siyasetçi, İsveç Partiet Nyans Kurucu Genel Başkanı, Milletvekili. Lise eğitimi sonrası, 2001 senesinde İsveç’e göç etmiştir. İsveç’e taşındığında ilk olarak bir pizzacıda bulaşıkçı olarak çalışmaya başlamıştır.

Daha sonra sırasıyla, fabrikada işçi, taksi şoförü, bilgisayar teknisyeni, kaynakçı ve lokantacı gibi işlerde çalışmıştır. Çalıştığı dönemde eğitim hayatınada İsveç’te başarılı bir şekilde devam etmiştir.

2013 yılında Göteborg Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’ne girmiştir. Yine aynı üniversite’de 2019 yılında kamu yönetimi dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Hem lisans hem de yüksek lisans tezlerini seçmen tepkileri üzerine yazmıştır.
mikail yuksel3 jpg

Mikail Yüksel Nereli?

Mikail Yüksel aslen Konya’lıdır. Baba tarafından Konya’nın Kulu İlçesi nüfusuna kayıtlıdır.

Kısaca Siyaset Hayatı:

2014 senesinde, üniversite eğitimi ile aynı anda, Centerpartiet (Türkçesi: Merkez Partisi)’ne katılarak siyasete atılmıştır. Kısa süre içinde partide hızla yükselmiş ve başarıları ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Göteborg İl Başkan Yardımcılığı.
Batı Göteland Bölge Yönetim Kurulu Üyeliği ve komisyon görevlerinde bulunmuştur.

2017 senesinde Centerpartiet İl kongresinde delegelerin çoğunluğunun desteği ile liste başından milletvekili adayı seçilmiştir.

2018 senesinde, İsveç seçim kampanyasını memleketi Konya’nın Kulu İlçesi’ne taşımış ve hem Türk hem de İsveç medyasının dikkatlerini üzerine çekmiştir. Kampanya sonrasında İsveç’te Türkiye karşıtı grupların hedefi olmuştur. İsveç medyasında hakkkında çıkan asılsız iddialar nedeni ile partisi tarafından adaylıktan geri çekilmesi istenmiştir. İsteği kabul etmemiş, partisinden seçimlerin başladığı aynı gün ihraç edilmiştir.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen adaylıktan çekilmeyerek günlerce medyanın gündemini oluşturmuştur. İsveç seçim kanunlarına göre partilerin, adayların adını seçim listesi veya pusulasından çıkarma hakkı olmamasına rağmen, başta Seçim Kurulu olmak üzere devlet kurumları haksız bir karar alarak Centerpartiet’in, Yüksel’in adaylığını geri çekmesine izin verdi. Tek başına uzun bir hukuk mücadelesi veren Yüksel, bu konuda herhangi bir sonuç alamamıştır.

Centerpartiet’ten ihracından sonra yeni bir parti kuracağını duyuran Yüksel, bugün Partiet Nyans’ın kurucu genel başkanıdır.

Başarılı siyasetçi İsveç’te Yüzbin’in üzerinde Türk olduğunu ve bunlarının çoğunun Kulu İlçesi’nden olduğunu dile getirmiştir.
mikail yuksel5 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz