Kurtuluş Tayiz

0

Kurtuluş Tayiz Akşam gazetesi yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bir dönem Taraf gazetesinde Dar Kapı köşesini hazırlamış ve yazmıştır. Van Özalp doğumludur. Maalesef doğum tarihi ve yaş bilgilerine ulaşılamamıştır.

16 yaşında pkk terör örgütüne katıldığını belirten Kurtuluş Tayiz daha sonra örgüte üye olmaktan 13 yıl hapis yatmıştır. Hapisten çıktıktan sonra bir ara Özgür Gündemde yazmış kısa bir süre sonra kovulmuştur.

Kurtuluş Tayiz Kimdir? Aslen Nereli?

9 kardeş’tir. 6 kardeşi İstanbul’da, bir ablası Van’da, biri İzmir diğeride Çanakkale’de yaşamaktadır. Van doğumlu olan yazar aslen İran Azeri kökenlidir. Kendilerine Acem dendiğini daha sonra atalarının Özalp Van’a yerleştiğini açıklamıştır. Annesinin saf İran Türkmeni, babasının ise İran Azerisi olduğunu açıklamıştır. Bbaba tarafının oylarını MHP’ye, anne tarafının ise Ak Parti, Milli Selamet ve Refah Partisi’ne oy verdiğini belirtmiştir.

İlkokul mezunu olan Kurtuluş Tayiz Ortaokulu Van Atatürk Lisesi’nde okumaya başladığını ancak 8 yıllık eğitim olduğu için 5. sınıfta ayrıldığını bu nedenle kendisini ilkokul mezunu bile değilim diyerek eğitim durumuna açıklık getirmiştir. 2016 yılında Hacer Akıcı ile evlenmiştir.

Didem Arslan Yılmaz ve Merve Şebnem Oruç biyografi bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz