Kerim Rota

Kerim Rota Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı. Hakkında merak edilenler, kısaca eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Kerim Rota Kimdir?

Kerim Rota ekonomist, bankacı, siyasetçi. Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı. TED Ankara Koleji’ni tamamlamış ardından Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme Dalı’nda Yüksek Lisans yapmıştır.

Kerim Rota Nereli?

Kerim Rota Belçika doğumlu, anne tarafından aslen Denizli, baba tarafından ise İstanbul’ludur.

Finans ve bankacılık sektöründe ciddi bir kariyer ve tecrübeye sahip olan Rota, resmi twitter hesabı üzerinden finans, piyasalar, bankacılık ve ekonomi paylaşımları da yapmaktadır.

Geçmişten günümüze birçok kurum ve kuruluşta yönetici olarak çalışmıştır. Son dönemlerde sosyal medyanın yanı sıra canlı yayın televizyon programlarında da yer alarak ekonomi üzerine yorumları ile dikkat çekmiştir. Genel Başkanlığını Ahmet Davutoğlu‘nun üstlendiği Gelecek Partisi kurucuları arasında yer almaktadır. İyi düzeyde İngilizce bilmektedir.
kerim rota3 jpg

Kerim Rota Kaç Yaşında?

Kerim Rota 59 yaşındadır. Doğum tarihi 1964, doğum yeri Belçika.

Sıkı bir Galatasaray taraftarıdır.

Kerim Rota Çalışma Hayatı

Kerim Rota Bankacılık ve Finans piyasaları alanında 30 yıllık iş deneyimine sahiptir. Özel Sektör bankalarında Hazine ve Uluslararası bankacılık alanlarında üst düzey görevler üstlenmiştir. En son bir özel bankada Genel Müdür Vekili olarak görev yapmıştır. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışı bazı finansal kuruluşlarda Yönetim Kurulu başkanı ve üyesi olarak görev almıştır.

7 yıl Finansal piyasa çalışanlarının meslek örgütü olan Para Yöneticileri Derneği Başkanlığını üstlenmiştir. Ayrıca Sivil toplum kuruluşlarında Yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

İş Hayatına Finansbank A.Ş.’nin Hazine departmanında başlayan Rota, 1992 senesinde Finansbank Suisse’e Hazine Yöneticisi olarak atanmış, 1995 senesinde Türkiye’ye Finansbank’ın Hazine Bölümü’ne Grup Yöneticisi olarak dönmüştür. 1997’de Alternatifbank Hazine yöneticisi oluncaya kadar görevine devam etmiştir.

2004 yılının Ağustos ayında Hazine’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Finansbank A.Ş.’ne geri dönmüştür. Bu görevi ile birlikte, Finansbank Malta Yönetim Kurulu Üyesi, Finans Portföy Yönetimi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Finans Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.

Finansbank İcra Komitesi Üyesi ve Hazine ve Varlık Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Rota, 5 Kasım 2010 tarihi itibarı ile Akbank’ta Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmış, 2017’de ayrılmıştır.

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’ne katılan Rota, partinin Kurucuları arasında yer almış, parti yönetim kurulu ve ekonomi politikaları başkanı ve politika izleme kurulu üyesidir.

Resmi twitter hesabı @kerimrota ‘dır.
kerim rota1 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz